Konya Bilim Merkezi BilimUp

Neden Grip Olduğumuzda Duyma Bozukluğu Yaşarız?

Ayşe Kübra Gürel Küçükkırlı
3 dk
1563

Soğuk algınlığı sizi burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve balgamlı öksürükle karşı karşıya bırakabilir, ancak bu ana semptomların yanı sıra düzgün duymakta da zorluk çekebilirsiniz.

Pensilvanya merkezli kulak burun boğaz uzmanı ve Penn State'de klinik cerrahi doçenti Dr. John Fornadley, Live'a verdiği demeçte, cevabın kulağınızı burnunuzun arka kısmına bağlayan dar bir kanal olan Östaki borusunda yattığını söylüyor.


Stanford Medicine'e göre içi boş östaki borusu genellikle kapalıdır ancak yutkunduğumuzda veya esnediğimizde açılır. Orta kulak zarı tarafından üretilen fazla mukusun burun ve boğaza boşaltılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda işitme duyumuz için de kritik öneme sahiptir.

Kulak zarlarımız sese tepki olarak titreşir ve bu titreşimi iç kulağa iletir. Bunu etkili bir şekilde yapabilmek için, tıpkı müzik aleti davulu gibi kulak zarının da normal titreşim için kulak zarının dışındaki hava ile aynı hava basıncına sahip olması için havaya ihtiyacı var. Östaki borusunun orta kulak olarak bilinen kulak zarının arkasındaki boşluğu buruna bağlayarak orta kulaktaki hava basıncını dış dünya basıncıyla eşitler. 

Hava basıncında önemli bir fark olduğunda, östaki borusu hızla açılır; bu genellikle kulakların "patlaması" olarak adlandırılan duygudur ve eğer tüp kendiliğinden açılmazsa, burnunuzu sıkıştırıp kulağınıza hava üfleyerek tüpün açılmasını sağlayabilirsiniz. 

Hava yoluyla seyahat ederken veya bir araçla hızla bir dağa tırmanırken kulaklarımızın patladığının daha çok farkındayız. Östaki borusunu açma süreci, deniz seviyesinde yaşarken daha da önemli olmaya devam ediyor.


Peki Soğuk Algınlığı veya Başka Bir Solunum Yolu Enfeksiyonu Geçirdiğinizde İşitme Duyunuz Neden Zayıflıyor?

Soğuk algınlığı veya diğer solunum yolu virüsleri size bulaştığında, bir bağışıklık tepkisini tetiklerler. Enfeksiyonla mücadele etmek için burun ve sinüsler mukus üretimini hızla artırır ve dokular iltihaplandıkça şişer ve burun tıkanıklığı hissi yaratır. Bu ekstra sıvı daha sonra östaki borusu yoluyla kulağa yayılabilir ve sonuç olarak kulak zarının titreşimini köreltebilir. Bu nedenle burun tıkanıklığı geçici olarak işitmeyi azaltır.

Buna ek olarak, östaki borusunda mukus birikmesi bazen orta kulak enfeksiyonuna neden olabilir ve işitme problemlerini kötüleştirebilir. Soğuk algınlığının bu yaygın komplikasyonu özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda yaygındır. Ulusal Sağırlık ve Diğer İletişim Bozuklukları Enstitüsü'ne göre, tahminen 6 çocuktan 5'i üçüncü doğum günlerine kadar en az bir kulak enfeksiyonuna yakalanıyor. Yetişkinlerle karşılaştırıldığında çocukların östaki boruları dik bir açı yerine daha küçük ve daha yatay olduğundan sıvının kulaktan dışarı akmasını zorlaştırır. 


Cureus Dergisinde 2022 yılında yayınlanan bir incelemeye göre orta kulak enfeksiyonları, algılanan ses seviyesini geçici olarak 40 desibele kadar azaltabilir ve bu da kulak tıkacı takmaya benzer bir his yaratabilir. İnceleme notlarına göre, tekrarlayan veya tedavi edilmeyen orta kulak enfeksiyonları sonunda kulak zarının delinmesine ve en ciddi vakalarda kalıcı işitme kaybına neden olabilir. Ancak, insanların soğuk algınlığı sırasında yaşadığı hafif işitme kaybı, hastalık düzeldiğinde genellikle kendi kendine kaybolur.

Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye sunma amacı taşımaz.*

Benzer Makaleler
Beynimiz Doyduğumuzu Gerçekten 20 Dakikada Mı Anlıyor?
Çayın Fermente Hali: Kombucha Çayı
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER