Konya Bilim Merkezi BilimUp

Neden En İyi Fikirler Aklımıza Duş Alırken Gelir?

2 dk
601

Gün içinde yaşadığımız yorgunluklardan kurtulmak için duşa gireriz. Düşüncelerimizden kurtulduğumuz, kendimizle baş başa kaldığımız o anda aklımıza müthiş fikirler gelir. Gündelik sorunları çözmek için zaman harcadığımız, üzerine düşündüğümüz ve çözüm bulamadığımız konulara o anlarda çözüm bulabiliriz. Bu durum uydurma bir klişe veya tesadüf değildir. Yapılan araştırmalara göre insanların yüzde 72'sine yaratıcı fikirler duş alma sırasında geliyor. Gelin bu durumun sebeplerini beraber inceleyelim.


Yapılan araştırmalar sonucunda; egzersiz yapmak, araba sürmek, duş almak gibi monoton işler yaparken, bilinçli davranışlarımızdan sorumlu olan beyin bölgemizin (prefrontal korteks) gevşediği tespit edildi. Bu bölgenin gevşemesi, beynin farklı bölgelerinin birbiriyle daha kolay iletişim kurmasını sağlar böylece zihnimizde özgürce dolaşabilir, yaratıcı fikirler üretebiliriz.

Harvard Üniversitesi'nden Shelley Carson'a göre, bir konu üzerinde yoğun bir şekilde düşündüğümüzde beynimiz aktif durumda değildir ve yaratıcı çözümleri kısıtlar. Aksine beyin rahat, gevşek olduğu zamanlarda aktif hale geçer. Rahat olan beyin; mutluluk sağlayan dopamin hormonu salgılar ardından ortamdaki alfa dalgaları çoğalmaya başlar bu dalgalar meditasyon yaparken, mutlu olduğumuz zamanlarda beynimizin ürettiği dalgalardır. Bu dalgalar sayesinde beyin az önce bahsettiğimiz düş dünyasına dalar ve kolay çözümler bulmamızı sağlar.

Gün boyunca karşılaştığımız zorluklar, beynimizin bilinçaltında işlenir. Gün sonunda duş gibi rahatlatıcı, bizi tüm streslerden uzaklaştıran, yalnız ve güvende hissettiğimiz bir aktivite yaptığımızda, beynimiz de kuluçka dönemi adı verilen bir sürece geçiş yapar. Bu rahat olduğumuz ve spesifik konular üzerinde düşünmek zorunda olmadığımız zaman diliminde, beynin alt bölgelerinde işlenen veriler, bilincimize daha kolay ulaşabilir ve bu sayede "yeni ve iyi fikirler" üretme ihtimalimiz artar.

Bundan sonra işin içinden çıkamadığınız sorunlarla boğuşmak yerine beyninizi rahatlatacak aktiviteler yaparak hem daha iyi hissedecek hem de sorununuza basit çözümler bulabileceksiniz.


Benzer Makaleler

Diyetten Sonra Verilen Kilo Neden Geri Alınır?
Hepimiz Birer Yıldız Tozuyuz!
Cisimlerin Şeffaflığı Neye Dayanır?
Sinirlendiğimizde Gerçekten Kan Beynimize Sıçrar mı?
Güneş Işığına Maruz Kaldığımızda Cildimizde Nasıl Bir Değişim Meydana Gelir?
Göremediğimiz Farklı Renkler Var Mıdır?
İstiridyeler Nasıl İnci Yapar?
Bağırsaklarda Bağışıklık Sisteminin Gizli Şifreleri Olabilir mi?
Vücudumuz Ağrı Kesici Üretir Mi? - Tükürük, Ağrı Kesici Görevi Görüyor.
Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER