Konya Bilim Merkezi BilimUp

Neden Bazı İnsanlar Peynirden Nefret Eder?

Dilara Güven
2 dk
1311

Herkesin nefret ettiği bir yiyecek türü önermek zordur. Peynir çoğu insan tarafından yenilebilir olarak kabul edilse de bazı kişiler için nefret edilesi, mide bulandırıcı bir yiyecektir. Peki bunun nedeni nedir? Gelin beraber öğrenelim.


Paris Seine'deki araştırmacılar sağlığa yararlı bir süt ürünü olan peyniri insanların neden sevmediğinin sebebini araştırdılar. Çalışmanın amacı ilk olarak peyniri sevmeyen bireylerin oranını tahmin etmek, sonrasında fMRI sistemi kullanarak peynirden hoşlanmayan ve peynirden hoşlanan insanların beyin aktivitelerini karşılaştırmaktı.

İnsanların sezgilerini kontrol etmek için 332 kişiden oluşan bir örneklem üzerinde çalışıldı. Çalışma sonunda peynirden hoşlanmayan deneklerin %18'inin laktoza karşı toleranssız oldukları ve vakaların %47'sinin aile üyelerinden en az birinin peyniri sevmediği tespit edildi. Bu oranlar; laktoz intoleransı ile ilgili olabilecek bu isteksizliğin genetik bir kökeni olduğunu göstermektedir.

Beyin aktivitelerini karşılaştırmak için peyniri seven on beş, sevmeyen on beş kişi seçilerek beyinleri incelendi. Denekler, aynı anda altı farklı peynir ve diğer altı kontrol gıdasının görüntüsüne ve kokusuna maruz kaldılar. Araştırmacılar; genellikle aç olan kişilerde aktive olan beyin bölgesinin (ventral pallidum), peynirden hoşlanmayan kişilere peynir kokusu ve görüntüsü sunulurken tamamen hareketsiz olduğu, diğer tüm gıda türleri için aktif hale geldiği bunlar dışında motivasyonla ilgili aktivasyonunun bastırıldığını gözlemlediler. Daha da şaşırtıcı olan; bir şeyi sevdiğimiz zaman aktive olan beyin bölgelerinin (GPi/GPe ve SN), peynir sevmeyen insanlarda aktif olduğuydu. Peynirin kokusu ve görüntüsünün bu bölgeleri aktive etmesi, ürünü kodlamanın yanı sıra bu yapıların iğrenmeyi dolayısıyla yiyeceğin caydırıcı özelliklerini de kodlayabileceğini göstermektedir.

Bu çalışmayla birlikte peynir tüketmeyen insanların bunu özellikle tercih etmedikleri için değil hem genetikleriyle ilişkili olduğu hem de beyinlerinin çalışma mekanizmasıyla alakalı olduğu için tüketemedikleri kanıtlanmıştır. Siz de peynir sevmeyen bir bireyseniz kendinizi yemek için zorlamayıp alternatif süt ürünleri tüketerek peynirden alamadığınız besin ögelerinin eksikliğini giderebilirsiniz.

Kaynakça
  1. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnhum.2016.00511/full#h6
  2. https://medicalxpress.com/news/2016-10-cheese.html
  3. https://www.sciencedaily.com/releases/2016/10/161019082537.htm
Benzer Makaleler
Plastik Hakkında Ne Biliyoruz? Plastik Nedir? Plastik Tüketimi
Çikolata Nasıl Beyaz Olur? Beyaz Çikolata Nasıl Yapılır?
Gazlı İçecek Neden Baloncuk Çıkarır?
Sabun Nedir, Elleri Nasıl Temizler?
Pişen Et Neden Renk Değiştirir? Lezzetin Reaksiyonu : Maillard
Günlük Hayatta Kullandığımız Polimerler Nelerdir?
Havanın Ağırlığı Var Mıdır?
Pastörizasyon Gıdanın Bozulmasını Nasıl Engeller?
Grafen Yüzyılın En Büyük Keşfi Olabilir Mi?
Dünyanın En Hafif Katısı: Aerojel
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER