Konya Bilim Merkezi BilimUp

Ne Kadar Hızlı Yürüdüğünüz Adım Sayısı Kadar Önemlidir

Hasan Gürel
4 dk
805

Bazı tavsiyeler, günde 10.000 adım atmanın daha uzun süre yaşamanıza ve hastalıksız kalmanıza yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak yeni araştırmaya göre, daha hızlı yürümek sağlığınız için daha da büyük bir fark yaratabilir. Her gün belirli sayıda adım atmanın sağlık açısından oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Uzmanların açıklamalarına göre ise yürüyüşün hızı en az adım sayısı kadar büyük bir önem arz etmektedir.

Yeni bir araştırmaya göre günde 10.000 adım atmak daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir, ancak ne kadar hızlı yürüdüğünüz daha önemlidir

JAMA Neurology ve JAMA Internal Medicine’de yayınlanan iki çalışma , günlük adım sayısı, adım yoğunluğu ve artan sağlık yararı arasındaki bağlantıyı araştırdı. Bu çalışmada araştırmacılar, yürünen adım sayısının ve yürüme hızının herhangi bir nedenden, kanserden veya kardiyovasküler hastalıktan (koroner kalp hastalığı, inme ve kalp yetmezliği dahil) erken ölüm riskini ve hastalık teşhisini nasıl etkileyebileceğini anlamak istediler.

Çalışmada, İngiltere, İskoçya ve Galler'de yaşayan 40-79 yaş arası yetişkinlere ilişkin UK Biobank verilerini kullanıldı. Katılımcılardan 7 gün boyunca günde 24 saat oturarak, hareket ederek, yürüyerek ve koşarak geçirdikleri zamanı algılayabilen bir ivme ölçer takmaları istendi. İvme ölçer aynı zamanda ne kadar hızlı yürüdüklerini de ölçebiliyordu. Özellikle, arka arkaya olması gerekmeyen, günün en hızlı 30 dakikası için dakikada ortalama adım sayısının ölçülmesinde kullanılabilmektedir. Çalışmaya ortalama 7 yıl takip edilen 78.500 kişi dahil edilmiştir. Çalışma döneminde 664 kişi kalp damar hastalıklarından, 1.325 kişi ise kanserden ölmüştür. Çalışma sürecinde 10.245 yeni kardiyovasküler hastalık teşhisi ve 2.813 yeni kanser teşhisi konulmuştur.

Günde yaklaşık 10.000 adıma kadar daha fazla yürümek, daha düşük kardiyovasküler hastalık veya kanser geliştirme veya erken ölüm riski ile ilişkili olarak bulunmuştur. (Çalışmada, günde 10.000'den fazla adım atmanın net bir ek faydası bulunamadı.) Daha hızlı yürümek aynı zamanda daha düşük kardiyovasküler hastalık, kanser ve erken ölüm riski ile bağlantılı bulunmuştur, ancak büyük ölçüde, yaş, VKİ, uyku ve diyet de bu sonuçları etkilemiştir. Birleşik Krallık, Biobank verilerini kullanan önceki bir çalışması, bir hafta boyunca kısa süreli orta ila şiddetli aktivitenin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Dakikada atılan adım sayısı ne kadar artarsa hastalıklara yakalanma riski de bir o kadar azalıyor

Araştırmalar, saatte ortalama 6 ila 7 km hız vücut sağlığı için en ideal yürüyüş hızı olduğunu gösteriyor. Hem günlük yürüyüş yapıp hem de iyi bir tempoda bunu yapabilirseniz hayatınızın ilerleyen dönemlerinde çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bunun gibi araştırmalar yalnızca fiziksel aktivite ile sağlık sonuçları arasındaki bağlantıyı gösterebilir - sebep ve sonucu kanıtlayamazlar. Aktif olmak daha iyi sağlık ve daha düşük hastalık riskleri ile bağlantılı olmasına rağmen, daha uzun bir hayat yaşayacağınızı garanti etmez. Önceki çalışmalar, daha fazla adımın kardiyovasküler hastalığa bağlı ölüm riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu çalışmalar çoğunlukla yaşlı yetişkinler, yalnızca erkekler, yalnızca kadınlar, yüksek riskli popülasyonlar veya az sayıda ölüm kaydeden örnekler gibi belirli gruplara dayalıdır ve bu da genellemeleri zorlaştırır.

Bu çalışmalar, her gün aktif olmanın kalp sağlığınız ve genel sağlığınız için yararları olabileceğini hatırlatan yararlı bir hatırlatmadır. Ve yürüyüşe çıkarsanız, mümkünse tempolu bir yürüyüş yapmayı hedefleyin, bu da orta yoğunlukta egzersiz sayılır. "Orta", sizi nefessiz bıraksa da bırakmasa da kalp atış hızınızı artıran herhangi bir aktivitedir.

NHS, Ulusal Sağlık Hizmetleri yönergeleri; 19-64 yaş arası yetişkinlerin her hafta 150 dakika orta şiddette veya 75 dakika şiddetli aktivite, tempolu yürüyüş, dans, yüzme, su aerobiği veya orta düzeyde bisiklet sürme gibi aktiviteler yapmasını önermektedir. Sağlık durumunuz varsa, yeni bir egzersiz rejimine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.Kaynakça
  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0021929077900495 
  2. del Pozo Cruz B, Ahmadi MN, Lee I, Stamatakis E. Prospective Associations of Daily Step Counts and Intensity With Cancer and Cardiovascular Disease Incidence and Mortality and All-Cause Mortality. JAMA Intern Med. 2022;182(11):1139–1148. doi:10.1001/jamainternmed.2022.4000 

Benzer Makaleler
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
Ateşimiz Yükselince Neden Üşürüz?
Kollarımızı Yürürken Neden Sallarız?
Kan Uyuşmazlıkları, Türleri Ve Tedavi Yöntemleri
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER