Konya Bilim Merkezi BilimUp

Mona Lisa Tablosundaki Bir Sır Keşfedildi: Romito Köprüsü

Ayşe Kübra Gürel Küçükkırlı
4 dk
1218

​​Mona Lisa tablosu, İtalyan Rönesans dönemi sanatçısı Leonardo da Vinci tarafından 1503-1506 yılları arasında yapıldığı düşünülen, dünya çapında tanınan ve değerli bir sanat eseridir. Tablo, Louvre Müzesi'nde sergilenmektedir ve yılda milyonlarca ziyaretçi tarafından görülmektedir.

Mona Lisa'nın gizemli gülümsemesi ve gözlerindeki derin ifade, bu eserin popülerliğini ve ilgi çekiciliğini artıran önemli unsurlardır. Sanat tarihçileri ve araştırmacılar, yüzyıllar boyunca Mona Lisa'nın kimliği ve gülümsemesinin ardındaki sırları çözmeye çalışmışlardır. Tablonun gerçek konusu hala kesin olarak bilinmemekle birlikte, genel kabul gören teori Mona Lisa'nın, Floransa tüccarı Francesco del Giocondo'nun eşi Lisa Gherardini olduğudur. Bu nedenle, tablo bazen "La Gioconda" olarak da anılır.


Mona Lisa tablosu, sfumato adı verilen bir teknikle yapılmıştır. Sfumato, renklerin ve tonların yumuşak ve dumanlı bir şekilde geçiş yapmasını sağlayan bir tekniktir. Bu teknik sayesinde, tablodaki ışık ve gölge oyunları daha belirgin hale gelir ve esere daha gerçekçi bir görünüm kazandırır. Leonardo da Vinci, Mona Lisa tablosunu yaparken, perspektif ve arka planda yer alan manzara ile ilgili olarak dikkat çekici bir teknik kullanmıştır. Bu sayede, Mona Lisa'nın arkasındaki dağlar ve nehir gibi öğeler, tablonun kompozisyonuna derinlik ve gerçekçilik katmaktadır.

Mona Lisa, tarih boyunca birçok ünlü yazar ve şairin esin kaynağı olmuştur. Özellikle 19. yüzyılda, tablo romantik dönem şairlerinin ve yazarlarının hayranlıkla bahsettiği bir eser haline gelmiştir. Günümüzde ise, Mona Lisa'nın gülümsemesi ve gizemli ifadesi popüler kültürde sıkça kullanılmakta ve parodi malzemesi olarak değerlendirilmektedir.

Tarihçi Silvano Vinceti, Mona Lisa'nın arkasındaki köprünün aslında "Romito Köprüsü" olduğunu söyledi

İtalyan Rönesans ustası Leonardo da Vinci'nin başyapıtı olan bu tablo, gizemli güzellikleri ve derin sırlarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Şimdi ise, bu tablonun bir başka sırrı daha çözüldü: Mona Lisa'nın arkasındaki köprünün gerçek kimliği ortaya çıktı.

Yüzyıllardır tartışma konusu olan İtalya'nın Toskana bölgesindeki Buriano kasabasında, Mona Lisa'nın arkasındaki köprünün Ponte Buriano olduğuna o kadar inanıyor ki, burayı yerel turizm kampanyalarının önemli bir özelliği haline getirdiler, hatta üzerinde hak iddia ettiler. Öyle ki kasabanın karşılama tabelasında bile köprüyü görebilirsiniz. 


Mona Lisa Tablosunda Buriano Köprüsü Olduğu Düşünülen Detay

Ancak; tarihçi Vinceti, yıllar süren araştırmaların ardından Mona Lisa tablosundaki köprünün aslında İtalya'nın kuzeyinde yer alan Romito Köprüsü olduğunu ortaya koydu. Vinceti, bu köprünün özelliklerini ve da Vinci'nin eserinde resmettiği detayları karşılaştırarak bu önemli keşfe ulaştı. Romito Köprüsü, İtalya'nın Vicenza kentinde bulunan ve Venedik ile bağlantılı olan bir köprüdür. 14. yüzyıldan kalma olan bu köprü, zamanının önemli bir mimari yapıtı olarak kabul edilir ve şimdi ise, dünyaca ünlü Mona Lisa tablosuyla da bağlantılı olduğu anlaşılmıştır.

Silvano Vinceti, Roma'daki Yabancı Basın Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında, "Arno'nun (Nehrin) bu bölge boyunca kendine özgü şekli, Leonardo'nun ünlü resimde kadının solundaki manzarada tasvir ettiği şeye karşılık geliyor" dedi. Ayrıca benzerlikleri göstermek için köprünün sanal bir rekonstrüksiyonunu yaptı ve Floransa'daki devlet arşivlerindeki belgelerden yararlandı.


Mona Lisa Tablosunda Olduğu İddia Edilen Romito Köprüsünün Harabe Kalıntıları, İtalya Laterina, Mark Soetebier

Mona Lisa tablosu 16. yüzyılın başlarında boyanmıştır. Vinceti, 1501 ile 1503 yılları arasında Da Vinci'nin, Kardinal Cesare Borgia ile Laterina yakınlarında yaşadığını bulmuştur. Bu dönemde köprü kullanımdadır ve tabloda gösterildiği gibi dört kemeri vardır.

Öte yandan, Buriano köprüsünün altı kemeri vardır. Romito köprüsü İtalya’nın Arezzo, Fiesole ve Floransa şehirlerini birbirine bağlamıştır ama şimdi harabe halindedir. Vinceti, Etrüsk-Roma Romito köprüsünün şüphe götürmez bir şekilde arka planda resmedildiğini belirlemek için yıllar boyunca nehir kıyılarının drone görüntülerini, harabeleri ve fotoğrafları incelediğini söyledi.

Mona Lisa tablosundaki köprünün gerçek kimliğinin ortaya çıkması, sanat ve tarih dünyası için büyük bir heyecan yarattı. Bu keşif, Da Vinci'nin eserlerinde gizli detayları ve anlamları arayan araştırmacılar için yeni bir alan açarak, Mona Lisa'nın sırlarını bir adım daha yakından inceleme fırsatı sunmaktadır.

Benzer Makaleler
Tuvaletin İlginç Tarihi
Arkeolojik Bulguların Yaşı Nasıl Hesaplanıyor?
Dünyanın En Görkemli Sarayları
Tarihin Başlangıcı: Yazı
İlk Kadın Matematikçi: Çağının Ötesinde Bir Kadın
Cezeri'nin Su Çarkı ile Çalışan Su Tulumbaları
Eski Uygarlıklar Sivilce Probleminde Nasıl Bir Yöntem Kullanıyordu?
Konya'da Türk Tarihine Işık Tutacak Keşif
Nesneleri ve Alanı Düzenlemeye Yönelik Çin Sanatı: Feng Shui
Sabun Nedir, Elleri Nasıl Temizler?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER