Konya Bilim Merkezi BilimUp

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa Edildi?

Can TORUN
4 dk
2523

Günümüzde Mısır ülkesi sınırlarında bulunan dev piramitler tarihin her döneminde merak konusu olmuş ve gizeminin olduğuna inanılan eserler olarak tanıtılmıştır. Bugünden 5000 yıl öncesinin şartları altında bu devasa yapıların nasıl inşa edildiği de efsanelerde ve hikâyelerde sıklıkla yer almıştır. Kimi anlatılar bu piramitlerde on binlerce kişinin aynı anda müreffeh bir şekilde çalışıp çok kısa bir sürede inşaatın bittiğini söylerken kimileri piramitlerin inşasının orada çalışan işçiler için birer mezar olduğunu yazmaktadır.

Antik Mısırlılar, Mısır firavunları Keops, Kefren ve Mikerinos için üç piramit inşa etmişti fakat o devirden bugüne kayıt altında olan pek az vesika kaldı. Hal böyle olunca bilim insanları bu anıtların nasıl inşa edildiğini anlamak ve anlatmak için bulunan parçaları bir araya getirmeye başladı. Geçtiğimiz son otuz yıl, bilim insanlarının keşif ve araştırmaları sayesinde piramitler hakkında daha parlak bilgilere ulaşmamızı sağladı.
PİRAMİTLERİN ÖZELLİKLERİ

Mısır’daki en büyük piramit Keops piramidi, Dünya’nın Yedi Harikası arasında yer almış ve Mısır firavunu Keops tarafından inşa ettirilmiştir. Kefren ondan biraz daha küçük ama daha geniş bir zemine inşa ettirilirken Mikerinos piramidi ise 65 metre yüksekliğinde daha küçük bir piramittir.

Bu piramitler inşa edilirken birçok aşamadan geçerek bu şeklini almıştır. Öncelikle dikdörtgen biçiminde mastaba adında anılan mezarlar ortaya çıkarken daha sonra basamaklı piramit biçimine dönüşen bu yapı en nihayetinde Keops tarafından tabanı geniş bir piramit olarak yaptırılmıştır.

Firavunlar bu piramitleri inşa ettirirken sürece hususen dahil olmuşlar fakat çoğunlukla en yüksek rütbeli vezirlerine ilgilenmeleri için tam yetki vermişlerdir. Arkeologlar Pierre Tallet ve Gregory Marouard, Keops dönemine ait keşfedilen bir papirüste Keops’un üvey kardeşinin firavunun bütün işlerinde yetkili olduğunu yazmaktadır.

Aynı zamanda araştırmacılar Mısırlıların piramitleri kusursuz bir doğrulukta kuzeye hizaladıklarını ve bunu yaparken o zamanın şartlarında kutup yıldızından ya da ip dizilerinden yararlandıklarını ortaya koymuştur.

Birçok arkeolog, anlatılan efsanelerin aksine piramitlerin inşasında çalışan işçilerin iyi beslendiğini, özellikle yakın limanlardan gelen ürünlerle birlikte hayvan kalıntılarına da rastlandığını ve günlük yaklaşık iki bin kilo etin işçilere temin edildiğini tahmin etmektedir. Büyük taş bloklardan meydana gelen piramitler inşa edilirken bu taş bloklar işçilerin kullandığı büyük kızaklar sayesinde taşınmıştır. Kızağın ön tarafına su dökülmesiyle sürtünme azaltılmış ve böylece yük yarı yarıya düşmüştü. Aynı zamanda bu taşların piramit alanına getirilmesinde rampaların kullanıldığı da tahmin edilmektedir.

Mısır piramitlerinde çalışan bilim insanları, farklı teknolojilerin yardımıyla piramitleri tarayarak inşa tekniklerini canlandırmaya çalışıyorlar. Proje, piramitlerin inşası hakkında yeni bilgilerin yanı sıra içinde keşfedilmemiş odaların olup olmadığını da ortaya çıkartabilir.


Benzer Makaleler
Cezeri'nin Su Çarkı ile Çalışan Su Tulumbaları
Mikroskop Nedir? Mikroskopların Özellikleri Nelerdir?
En Ölümcül Salgın Kara Ölüm
Karanlık Bilim: Biyolojik Silahlar Nasıl Ortaya Çıktı?
Anestezi Keşfedilmeden Önce Cerrahlar Ameliyatları Nasıl Yapıyorlardı?
Tuvaletin İlginç Tarihi
Ölçü Birimleri Nasıl Ortaya Çıktı?
Kan Gruplarının İlginç Keşfi
Talidomid Faciası: Doğuştan Sakatlıkların Hikayesi
Orta Çağda Bilim Ve Tıpın Öncüsü: İbn-i Sina
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER