Konya Bilim Merkezi BilimUp

Migren Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Konya Bilim Merkezi
4 dk
769

Kendi deneyimlerimizden veya çevremizdeki insanların deneyimlerinden migrene aşinayızdır. Migren, şiddetli bir ağrıyla bütün bir günün zorlayıcı geçmesine neden olabilen ve önemli işleri dahi erteletebilen bir baş ağrısıdır. 

Migren Nedir?

Migren; tipik baş ağrısından ziyade, genellikle mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık gibi semptomların eşlik ettiği, tekrarlanan baş ağrılarından oluşan kronik ve nörolojik bir hastalıktır. Dünya çapında milyonlarca insanda görülebilen bir hastalık olan migren, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilmektedir.Alternatif Tıpta Migren Tedavisi

Akupunktur, vücudun enerji akışını dengeleyerek bazı hastalıklar için alternatif tıpta kullanılan geleneksel bir yöntemdir. Cildin çeşitli bölgelerine, belirli noktalarda çok sayıda ince ve tek kullanımlık iğnelerin batırılmasıyla uygulanmaktadır. Klinik araştırmalar sonucunda, akupunkturun baş ağrısı için yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi de migreni olan kişilere fayda sağlayabilmektedir. Bu tür psikoterapi yöntemleri, düşünce yoluyla acının algılanmasında değişim yaratabilmekte ve bu değişimi davranışa dönüştürme noktasında öğretici olabilmektedir. Benzer şekilde meditasyon yöntemleri de migren tetikleyicisi olarak bilinen stres üzerinde olumlu derecede etkilidir. Düzenli olarak yapılan yoga, migrenin sıklığını ve süresini azaltabilmektedir.Migren tedavisinde genel olarak triptanlar, non-steroidal antienflamatuar (NSAID’ler) ve antienflamatuar gibi ilaçlarla semptomların hafifletilmesine odaklanılmıştır. Bu ilaçlar, baş ağrılarını hafifletmede ve migren sıklığını azaltmada etkili olabilmektedir. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve topiramat gibi mevcut ilaçların migren tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Buna rağmen, bu ilaçlar aynı zamanda yüksek bir finansal maliyete ve çeşitli yan etkilere sahiptir. Sonuç olarak, migren ve migrenle ilişkili semptomlar için alternatif tedavi yöntemlerine yönelik araştırmalar devam etmektedir.

Migren Tedavisine Yönelik Yeni Gelişmeler

Son zamanlarda yapılan araştırmalarla birlikte migren tedavisinde birçok yeni gelişme meydana gelmiştir. Araştırmada, yaşanan migren sayısını azaltmaya yardımcı olabilecek bir protein türü olan monoklonal antikorların kullanıldığı bir tedavi yöntemi keşfedilmiştir. Migren tedavisi için özel olarak birkaç monoklonal antikor geliştirilmesiyle ilerleyen tedavinin klinik deneylerde etkili olduğu görülmüştür.

Diğer bir araştırma ise, migrenlerin sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olabilecek transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) cihazı gibi nörostimülasyon cihazlarının kullanılması üzerinedir. Potansiyel olarak karşılanabilir bir terapötik alternatif, elektriksel sinir stimülasyonu (ENS) olabilmektedir. Çeşitli alt sınıflara sahip olan bu tedavi yönteminde, vücudun belirli bir bölgesine voltajla çalışan bir elektrik sinyali gönderilmektedir. Esasen, bu voltaja dayalı dürtünün serotonin, gama-aminobütirik asit (GABA), dopamin ve çeşitli nörotransmitterlerin aktivitesini modüle ettiği düşünülmektedir. Nörotransmiterlerin elektriksel modülasyonu, nöronların ateşlenme modelini değiştirmektedir. Böylece ağrı, frekans ve migrenle ilişkili diğer klasik faktörleri modüle edebilmektedir.

Migren Tedavisi İçin Günlük Alternatif Çözümler

Yaşam tarzı değişiklikleri de migrenin sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Örneğin; yeterli düzeyde uyku alışkanlığı edinmek, düzenli yemek yemek, vücut için zararlı olan besin maddelerinden ve stres gibi tetikleyicilerden kaçınmak migrenlerin yaşanma sıklığını azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Akupunktur ve masaj gibi alternatif tedaviler de migren tedavisinde etkili olabilmektedir. Çalışmalar akupunkturun, migren ataklarının sıklığını, yoğunluğunu ve ilaçlardan kaynaklanabilecek olası yan etkileri azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca masaj terapisi, migrenden kaynaklı ağrıların ve diğer semptomların azaltılmasına yardımcı olabilmektedir.

Sonuç olarak migren, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilen kronik bir durumdur. Bunun yanı sıra, migrenin sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek birçok farklı tedavi seçeneği mevcuttur. Tedaviler arasında ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri, alternatif tedaviler ve monoklonal antikorlar, nörostimülasyon cihazları gibi yeni gelişmeler yer almaktadır. Doğru teşhis için bir sağlık uzmanına danışmak ve ihtiyaçlarınıza en uygun kişiselleştirilmiş tedavi planını uygulamak oldukça önemlidir.

Kaynakça
  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/diagnosis-treatment/drc-20360207#:~:text=Triptans.,relieve%20many%20symptoms%20of%20migraine.
  2. https://www.livescience.com/62739-migraine-treatment-behavioral-therapy.html
  3. Ibekwe A, Perras C, Mierzwinski-Urban M. Monoclonal Antibodies to Prevent Migraine Headaches. 2018 Feb 1. In: CADTH Issues in Emerging Health Technologies. Ottawa (ON): Canadian Agency for Drugs and Technologies in Health; 2016, 167.
  4. Patel, K., Batchu, S., Wang, R., Bunachita, S., Joshi, A., Soni, R., Pandya, A., & Patel, U. (2021). The Use of Electrical Nerve Stimulation to Treat Migraines: A Systematic Review. Cureus, 13(8), e17554. https://doi.org/10.7759/cureus.17554
Benzer Makaleler
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
Ateşimiz Yükselince Neden Üşürüz?
Kollarımızı Yürürken Neden Sallarız?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER