Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Merkür Retrosu Nedir?

Konya Bilim Merkezi
2 dk
1289

Bir gökbilimci olan Dr. Mark Hammergren, "İnsanlarda elektrik kesintileri veya kişilik değişiklikleri gibi şeylere neden olabilecek herhangi bir fiziksel mekanizma bilmiyoruz." dedi. Öyleyse, Merkür gökyüzünde yön değiştiriyor gibi göründüğünde, iş ilişkilerini ve ilişkilerini bozmuyorsa, neden onu suçluyoruz?

Merkür retrosu teknik olarak 18. yüzyılın ortalarında çiftçilerin ekim programları için İngiliz tarım takvimlerinin hazırlanmasıyla başladı. Viktorya döneminde yıldızların Dünya’yı çeşitli (genellikle uygunsuz) şekillerde etkilediğine inanıyorlardı. 1970'lerde yıldız falları bir gazetenin dayanak noktasıydı ve Merkür retrosu epey popülerdi. Merkür’ün gerilemesi yoğun yağışla ilişkilendirildi. Olayların bir ‘kötü alâmet’ olarak nitelendirilmesi de o dönemde bir avuç makalede yer aldı, ancak bunun doğrudan felaketle olan ilişkisi bugün olduğu kadar yaygın değildi.

Etkinliğe atfedilen güç o kadar abartılı hale geldi ki, bugün sindirim sorunlarından bozuk çamaşır makinelerine kadar her şeyden sorumlu tutulsa da, endişelenmemiz gereken bir şey olduğuna dair kanıt yoktur. Ay'ın gelgiti kontrol ettiği gibi, Merkür'den gelen çekim kuvvetinin vücudumuzdaki suyu etkilediği fikri gibi en basit açıklamalar bile bilim tarafından kolaylıkla yalanlanabilir. Sizden 20 metre uzakta bir araba, Merkür gezegeninden daha güçlü bir yerçekimi kuvveti uygular.

Merkür’de bir yıl Dünya’da 4 yılına eşdeğerdir. Gezegenler güneşin aynı tarafında yan yana durduğunda, Merkür doğuda Dünya’dakilere doğru hareket ediyor gibi görünüyor. Ancak Merkür Dünya’yı solladığında ve yörüngesine devam ettiğinde, düz yörüngesi yönünü değiştiriyor gibi görünüyor.  Bu sadece bir perspektif hilesidir ve "retro" olarak tanımlanır. Bir otoyolda bir arabanın önünden geçiyorsanız, belki onlardan biraz daha hızlı gidiyor olsanız da aynı şey,’ diyor. ‘Gerçekte geriye gitmiyorlar, sadece hareketinize göre geriye gidiyor gibi görünüyorlar.’ 

Bu batıl önermeye karşın, ters giden durumlara pozitif yaklaşmak, astrolojik gündeme sığınmadan işleri yoluna koymak en doğrusu olacaktır.


Benzer Makaleler
2023 Yılında Bizi Bekleyen Gökyüzü Olayları
Güneş Tutulması Sırasında Meydana Gelen Tuhaf Şeyler
Türkiye'nin Uzaydaki Varlığı
Güneş’e Ne Kadar Yaklaşabiliriz?
Alper Gezeravcı’nın Uzayda Gerçekleştireceği 13 Deney
Satürn Meşhur Halkalarına Veda Ediyor.
Yıldızlar Nasıl Doğar?
Bir Yıldızın Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Astronotlar Uzaya Gittiklerinde Beyinlerine Ne Olur?
Uzay Nasıl Kokuyor?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER