Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Matematik Neden Bu Kadar Zordur?

Hasan Gürel
2 dk
2660

Birçok ankette matematik en zor ders olarak seçilmektedir. Sadece anketlerde de değil etrafınızdaki herhangi bir insana hangi ders daha zor dediğiniz zaman alacağınız cevabın matematik olma olasılığı oldukça fazladır. Bu durumun pek çok sebebi var.

Matematik Neden Zordur?

Sebeplerden ilki çoğu kişinin matematiği öğrenilmesi zor bir ders olarak düşünmesinden kaynaklanıyor. Çünkü sizden önce matematik dersi almış herkes, çok zor olduğunu söylüyor. Özellikle düşük özgüveni olan öğrenciler için problem oluşturuyor. “O başaramamışsa ben nasıl başarayım?” gibi düşünüyorlar. Bu durum da öğrenme konusunda oldukça büyük bir engel oluşturuyor.


Bir diğer sebep ise matematiğin gerçeğe dayalı bir bilim olmamasıdır. Gerçek hayatta -2 veya +2 diye bir şey yoktur. -2 veya +2 gibi sayıları bir araç olarak kullanırız. Bu da kavrama ve öğrenmeyi oldukça güçleştirmektedir. Öğrenci kendine sorduğu sorulara cevap bulmakta zorlanmaktadır. Asıl sebep ise temel eksikliğidir. Matematiği bir piramit gibi düşünmelisiniz, tabanını yapmadan tepesini yapmanız mümkün değildir. Toplama ve çıkarma bilmeyen bir insanın bölme veya çarpma işlemi yapması mümkün değildir. Neredeyse bütün matematik konuları da birbiriyle bağlantılı olduğu için öğreneceğiniz konuların temeli olan konuları bilmeniz gerekiyor. Bu da zamanınızı ve enerjinizi sadece matematiğe yoğunlaştırmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Çok etkili olan bir diğer sebep ise sağlık problemleridir. Diskalkuli veya disleksi hastalığınız varsa normal insanlara nazaran öğrenmeniz ortalama 3 kat daha zordur.

Sonuç olarak iyi bir matematik bilgisine sahip olmak istiyorsanız birkaç şartı yerine getirmelisiniz. Verilebilecek en önemli tavsiye matematiği zor olduğunu düşünerek çalışmamanızdır. Matematik zor olduğunu düşünmediğiniz sürece kolaydır. Mantık veya gerçek hayat ile de bağdaştırmamalısınız çünkü matematik pozitif bir bilim değildir. Üstüne koyarak ilerlediğinizde iyi bir matematik temeli oluşturmak hayal olmayacaktır.


Benzer Makaleler
Matematik Bir İcat mı, Yoksa Keşif mi?
Doğadaki Altın Oran: Fibonacci Dizisi
Çarpma İşleminin Sembolü Neden X Harfidir?
Yapay Beyin, İnsan Beyni Sinapslarına Göre Daha Verimli
Keçiboynuzu Çekirdeği İle Ölçü?
İlk Kadın Matematikçi: Çağının Ötesinde Bir Kadın
Ölçü Birimi Kıl Payı
Hayat Boyu Öğrenme Modeli Nedir? Neden Önemlidir?
Çocuklar Öğrenmede Yetişkinlerden Daha Hızlıdır
Unutma Eğrisi
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER