Konya Bilim Merkezi BilimUp

Liken

1 dk
247

Hiç liken gördünüz mü veya gördüğünüz canlının liken olabileceğini biliyor musunuz? 

Pek çok insan likenlerin ne olduğunu bilmiyor, onları mantar veya yosun olarak tanımlıyorlar. Onlar sanki başka bir gezegenden geliyorlarmış gibi tuhaf organizmalardır ve hiçbiri birbirine benzemez.

Likenler, alglere normalde yaşayamadıkları ortamlarda yaşama imkanı verirler. İnsanlara doğrudan fayda sağlama yollarından biri, atmosferlerindeki her şeyi, özellikle de kirleticileri emme yetenekleridir. Onlara kirliliğin mükemmel göstergeleridir diyebiliriz. Ayrıca belirli kimyasallar üreterek kayaları parçalayabilir ve mineralleri serbest bırakabilirler, bu durum toprak gelişimi için önemlidir.

Likenler, iki ayrı organizmanın, ortaklık üzerine kurulan karmaşık bir yaşam şeklidir. Bu birlikteliğe "simbiyotik" yani ortakyaşam denir. Bir mantarın ve bir algin simbiyotik birlikteliğiyle likenler oluşur. Bu birliktelikte mantar organik madde ihtiyacını karşılarken, alg de fotosentez yaparak oksijen ihtiyacını karşılar. Canlılar baskın olarak mantarlara benzer, alglerin çoğunu ise siyanobakter denilen mavi-yeşil algler oluşturur.

Sık sık ağaç gövdelerinde ve taş üzerlerinde bu canlılara rastlayabilirsiniz.


Benzer Makaleler

Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Ilık Süt İçtiğimizde Neden Uykumuz Gelir?
Ağaçlar Neden Reçine Üretir?
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Tükürük Ne İşe Yarar?
Böceklerde Bacak Çeşitliliği
Bal Arısı Kolonilerinde Görülen Salgın: Deforme Kanat Hastalığı
Tembel Hayvanlar Neden Tembeldir?
Evde Kendi Yeşilliğinizi Yetiştirmenin Yolları
Güneş'e Bakınca Neden Hapşırırız?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER