Konya Bilim Merkezi BilimUp

Leonardo Da Vinci İcatları

Konya Bilim Merkezi
7 dk
791

Leonardo da Vinci tarihin en ünlü mucitlerinden biridir. Daha çok ressam olarak tanınsa da aynı zamanda başaralı bir mühendis, mimar, felsefeci ve bilim insanıdır.

Da Vinci'nin defterlerinde su kaldıraçları, iplik eğirme makineleri, pompalar ve savaş makineleri gibi birçok özgün ve kullanışlı makine çizimleri yer almaktadır.

Gelin bu icatlardan en çok ön plana çıkanları beraber inceleyelim.

Paraşüt

Paraşüte dair ilk çalışmalar Leonardo da Vinci tarafından yapılmamış olmasına rağmen paraşütün icadı onun adıyla anılır. Leonardo’nun çizimlerinin çok benzeri -aynı zamanda ünlü Codex Atlanticus’unda bulunan ahşap iskeletli piramit şeklindeki paraşüt- bilinmeyen bir yazarın el yazmaları arasında bulunmuştur.


Da Vinci Helikopter

Helikopter 1940'lı yıllarda icat edilmiş olsa da, Da Vinci'nin havaya yükselmesi için spiral tasarladığı bu makineye ait çizimlerin bir ilk olduğu düşünülüyor.

15. yüzyılın sonlarına ait çizim, Da Vinci'nin birçok diğer fikri gibi hayata geçirilip denenmedi. Ancak notları ve çizimleri, böyle bir cihazın nasıl çalışabileceğini doğru bir şekilde anlatıyordu.


Ornithopter (Kanatlı Mekanik Kuş)

Da Vinci'nin en ünlü icatlarından biri Ornithopter (uçan makine) idi.

Da Vinci'nin makinesi genişliği yaklaşık 10 metre olan kanatlara sahipti ve çırpıldığında hafif ama güçlü bir perde etkisi yaratmak için kanatlar ham ipekle kaplanmış çamdan yapılmıştı. Makinenin icadında uçan canlılar arasında en çok yarasalardan ilham aldığı düşünülüyor.


Dalış Takımı

Paraşüt konusunda olduğu gibi, su altında nefes alabilmemize olanak sağlayan alet fikrini de ilk olarak Da Vinci dile getirmemiştir. Fakat yine onun tasarımı modern dalış takımlarının ilk prototiplerine şaşırtıcı derecede benzerlik gösterir: bir deri ceket, pantolon, içerisine gözlük yerleştirilmiş bir kask ve hava alınmasını sağlayan bir tüpten oluşur. En önemlisi, Leonardo bunu, modern dalış takımlarından bir asır kadar önce bulmuştur.


Makineli Tüfek

Leonardo’nun 33 namlulu makineli tüfeği modern makineli tüfeklere hiç benzemiyordu. Silaha tek bir banttan mermi sürmek yerine, her biri 11 parça içeren üç sıra halinde birleştirilmiş birbirinden ayrı silahlardan atış yapması tasarlanmıştı. Leonardo’nun tüfeği hiçbir zaman üretilmemiş ve bir savaş sırasında kullanılmamış olmasına rağmen modern makineli tüfek kavramının ortaya çıkışında oldukça önemlidir. Bu silah daha sonra savaş alanındaki yerini 19. yüzyılda seri ateş eden silahlar olarak almıştır.


Tank/ Zırhlı Araç

Tanklar ilk olarak 1914-1918 yılları arasında Birinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmıştır. Fakat bazı kaynaklara göre aracın ilk prototipi 500 yıl önce Leonardo tarafından keşfedilmiştir. Leonardo’nun zırhlı aracı çok sayıda silah ve topu barındırabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak tasarım zırhlı aracın hareket etmesini engelleyen bir kusura sahiptir. Pek çok tarihçi Da Vinci’nin tasarımı kasıtlı olarak bu şekilde yaptığına inanır. Bazıları Da Vinci’nin bir savaş makinesi yapmak istemediğine inanırken, diğerleri ise insanların bunu kötü amaçla kullanmalarını istemediğini düşünmüştür.


Benzer Makaleler
Herkesten Üstün Olduğunu Zannetmek: Narsizm
“Öpeyim De Geçsin!” Sözü Bilimsel Bir Gerçekliğe Sahip Olabilir Mi?
Korku Filmlerini Neden Seviyoruz?
Nostalji Sevmeye Programlı Olabilir Misiniz?
ASMR Odaklanmayı Nasıl Kolaylaştırır?
İnternet Oyunlarının Türü Bağımlılığa Sebep Olabilir Mi?
Milgram Deneyi: Otoriteye Neden Boyun Eğeriz?
Yürütebileceğimiz İlişkilerin Sınırlandığı Sayı: Dunbar Sayısı
Her Gülümseme Aynı Mıdır?
Kağıtlar Nasıl Oluşur?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER