Konya Bilim Merkezi BilimUp

Lavanta Mucizesi: Lavantanın Faydaları

İlknur İyigökler
1 dk
904

Söz konusu güzel koku olduğunda akla gelenlerden biri de lavantadır. Yaz aylarının vazgeçilmez çiçeklerinden biri olan lavanta, kokusuna ek olarak hoş mor rengiyle de insanı büyülemekte ve huzur vermektedir. Bilimsel adı Lavandula angustifolia olan lavanta çok yıllık ve yaprak dökmeyen bir bitkidir ve ayrıca 40’tan fazla çeşidi vardır. Peki kokusuna bayıldığımız parfüm markalarının vazgeçilmezi olan bu bitkinin faydaları nelerdir?


Lavantanın Faydaları

Lavanta, rahatlatıcı özellikleri nedeniyle aromaterapide kullanılan popüler esansiyel yağlardan biridir ve lavantanın bu olumlu özellikleri dışında da bir çok faydası bulunmakta. Yapılan bir araştırma sonucunda, 10 dakika boyunca lavanta solumanın kan basıncını, kalp hızını, stres hormonunu seviyelerini ve sempatik sinir aktivitesini düşürerek, anksiyete ile ilişkili bedensel işlevler üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.

Stres bozukluğu olan hastalarla yapılan bir araştırma da ise, 6 hafta boyunca ağızdan alınan lavanta ile hastaların genel ruh sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca, lavantanın huzursuzluk ve uyku bozukluğu semptomlarına da yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

Lavanta, linalool ve linalil asetat adı verilen iltihaba karşı iyi gelen bileşikler içermektedir. Bu nedenle lavanta antiseptik ve antibakteriyel bir madde olarak kabul edilir. Böylece, cilt sorunlarını tedavi etmede, yaraları tedavi etme de ve yanık tedavilerinde krem, losyon ya da merhem olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca lavantanın baş ağrısı ve diş ağrısı gibi bir çok fiziksel ağrıyı da tedavi etmek için kullanıldığı da bilinmektedir.

Sonuç olarak lavantanın saymakla bitmeyen faydaları bilimsel birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Lavantayı nasıl kullanacağınızı siz karar verin çünkü her haliyle size oldukça iyi gelecektir. Lavantayı; masaj, aromaterapi, banyo, çay ve yemek tariflerinde kullanabilirsiniz ya da sadece dekor olarak kullanın ve harika görüntü ve kokunun tadını çıkarın. Böylece kaliteli bir hayat için siz de lavantayı hayatınıza almaktan çekinmeyin.

Kaynakça
  1. Koulivand PH, Khaleghi Ghadiri M, Gorji A. Lavender and the nervous system. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:681304. doi: 10.1155/2013/681304. Epub 2013 Mar 14. PMID: 23573142; PMCID: PMC3612440. 
  2. Kasper, S., Gastpar, M., Müller, W. E., Volz, H. P., Möller, H. J., Dienel, A., & Schläfke, S. (2010). Silexan, an orally administered Lavandula oil preparation, is effective in the treatment of 'subsyndromal' anxiety disorder: a randomized, double-blind, placebo controlled trial. International clinical psychopharmacology, 25(5), 277–287. https://doi.org/10.1097/YIC.0b013e32833b3242 
  3. Saeki, Y. (2001). Physiological effects of inhaling fragnances. International Journal of Aromatherapy, 11(3), 118–125. doi:10.1016/s0962-4562(01)80047-3 
  4. https://www.healthline.com/health/what-lavender-can-do-for-you 
Benzer Makaleler
Diyetten Sonra Verilen Kilo Neden Geri Alınır?
Hepimiz Birer Yıldız Tozuyuz!
Vücudumuz Ağrı Kesici Üretir Mi? Tükürük, Ağrı Kesici Görevi Görüyor.
Ayvanın Bilinmeyen Yüzü
Sıcaklığı İletmeyen Metal: Vanadyum Dioksit
Birçok Farklı Saç Rengi Nasıl Oluşur?
Göremediğimiz Farklı Renkler Var Mıdır?
Ses Bariyeri Kırılabilir Mi?
Toprak Verimi Nedir, Nelere Bağlıdır?
Güneş Mars'ta Mavi Batıyor
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER