Konya Bilim Merkezi BilimUp

Kurutulmuş Goji Meyveleri Göz Sağlığımızı Korumaya Yardımcı Olabilir

İlknur İyigökler
2 dk
900

Türkiye'de kurt üzümü olarak bilinen Goji berry, içerdiği güçlü antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde sağlık deposu olarak dikkat çeken kırmızı renkli bir meyvedir. 1700 yıl boyunca Tibet’te yetiştirilen bu meyveyi son zamanlarda sıkça duymuşuzdur. Peki, Goji berry meyvesinin faydaları nelerdir? Yeni yapılan bilimsel bir araştırmaya göre düzenli olarak küçük porsiyonlarda kuru Goji berry yemenin, yaşa bağlı gelişen göz hastalığı olan, makula dejenerasyonuna (sarı nokta hastalığı) karşı koruma sağlayabileceği belirtilmiştir.

Makula ya da sarı nokta, retina tabakasının ortasındaki bir alanı kapsamaktadır, keskin görmeden sorumludur ve görme sırasında ışık makulaya odaklanır. Makula dejenerasyonu olarak bilinen sarı nokta hastalığı genellikle ileri yaşlarda, sigara içenlerde ve yetersiz beslenenlerde sık görülen, ilerlediğinde görme kaybına yol açabilen gözde makula ismi verilen bölgenin bozulmasıyla meydana gelen bir retina hastalığıdır. Bu hastalığın, Amerika Birleşik Devletleri'nde 11 milyon kişiyi ve dünya çapında 170 milyonu kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir.


California Üniversitesinde yürütülen bir araştırma için 45 ila 65 yaşları arasındaki 13 katılımcıya 90 gün boyunca haftada beş kez 28 gram (yaklaşık bir avuç) kuru Goji berry tüketilmesi istenmiştir. Araştırma sonrası bu kişilerin gözlerindeki koruyucu pigmentlerin yoğunluğunun arttığı görülmüştür. Bu sonuçlar, düzenli olarak küçük bir porsiyon kuru Goji meyvesi yemek, sağlıklı orta- yaşlı insanlarda yaşa bağlı makula dejenerasyonunun gelişimini önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar, Goji meyvelerinin içeriğindeki bileşikleri araştırmıştır ve yüksek miktarda lutein ve zeaksantin içerdiğini bulmuşlardır. Lutein ve zeaksantin aslında biyolojik pigmentlerdir ve zararlı mavi ışığın yaklaşık yüzde 90'ını emer, böylece gözü zarar verici maddelerden korumakla görevlidir. Beslenme Biyolojisi Programında doktora adayı olan Xiang Li, "Lutein ve zeaksantin gözleriniz için güneş kremi gibidir" demiştir ve retinadaki lutein ve zeaksantin miktarı ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla koruma sağladığından bahsetmiştir.

Bu çalışma, Goji meyvelerinin içeriğindeki yüksek miktarda lutein ve zeaksantinin özellikle yaşa bağlı makula dejenerasyon riskini azaltabileceğini belirtmektedir. Böylece bu optik pigmentleri artırmak ve göz sağlığımızı korumak için günlük küçük bir porsiyon Goji berry yemek önemlidir. Ancak gözümüzü korumak ve bu pigmentleri artırmak için tek yol tabii ki de bu değil, takviye ilaçlar ve ıspanak, pazı, kabak ve şalgam gibi diğer besinler tercihiniz olabilir.

Kaynakça
  1. Li, Xiang, Roberta R. Holt, Carl L. Keen, Lawrence S. Morse, Glenn Yiu, and Robert M. Hackman. 2021. "Goji Berry Intake Increases Macular Pigment Optical Density in Healthy Adults: A Randomized Pilot Trial" Nutrients 13, no. 12: 4409. https://doi.org/10.3390/nu13124409

  2. University of California - Davis. (2022, January 13). Dried goji berries may provide protection against age-related vision loss. ScienceDaily. Retrieved February 17, 2022 from www.sciencedaily.com/releases/2022/01/220113151356.htm

  3. https://www.florence.com.tr/sari-nokta-hastaligi-makula-dejenerasyonu

  4. http://www.elvanyalcin.com/goz-sagligi-icin-vitaminler.asp

Benzer Makaleler
Beynimiz Doyduğumuzu Gerçekten 20 Dakikada Mı Anlıyor?
Çayın Fermente Hali: Kombucha Çayı
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER