Konya Bilim Merkezi BilimUp

Köpeklerin Dilleri Aracılığıyla Terlediğini Biliyor Muydunuz?

1 dk
676

Köpeklerin dilinde bir ağ damar tabakası bulunmaktadır. Bu sayede beyine giden kanın da soğumasını sağlamaktadır. Ter bezlerinin yeterli olmaması, köpekler neden dillerini dışarı sarkıtır sorusunun karşılığıdır. 


İnsanlarda terlemeyi sağlayan ter bezleridir. Üstelik sanılanın aksine insanların ter bezleri yalnızca koltuk altlarında değil vücudun hemen her yerine yayılmış durumdadır. Köpeklerin ise ter bezlerinin lokasyonu ve görevleri insanlardan farklıdır, bu nedenle bizim anladığımız biçimde terlemezler. Ter bezleri köpeklerde sadece ayak tabanlarında ve burun uçlarında bulunur. Ayak tabanında bulunan ter bezlerinin esas görevi vücut ısısının dengelenmesinden ziyade, zemin ile sürekli temas halinde olan tabanının nemli ve yumuşak tutulması ve oluşabilecek tahribatın önlenmesidir. Fakat bu bezler köpeğin vucüt ısısını düşürmesi için yeterli değildir.

Özellikle tempolu hareketler sonrası köpeklerin dillerini dışarı çıkardıkları görülmektedir. Sıcak havalarda, yoğun hareket sonrasında ağızlarını açtıkları, hızlı nefes aldıkları görülmektedir. Bu her köpekte görüldüğü için olağan bir durum olarak karşılansa da aslında bunun bir nedeni bulunmaktadır. Köpekler yoğun faaliyetler sonrasında veya aşırı sıcaklarda dillerini dışarıya çıkartarak vücut ısılarını düzenlerler. Bunu bir terleme organı gibi düşünebiliriz.


Benzer Makaleler

Ya Beynimizin %100’ünü Kullanabilseydik?
Bilinenden Farklı Bir Gürültü: Beyaz Gürültü
Hyaluronik Asit Cildi Nasıl Nemlendirir?
Yağmur Neden İnsanların Uykusunu Getirir? Yağmurun Uyku Üzerindeki Etkisi
Beynimizdeki Uyum Odaklanmamızı Sağlıyor
Neden Kediler Islanmaktan Nefret Ediyor?
Evrende Yalnız Olup Olmadığımıza Dair Bir Denklem: Drake Denklemi
“E-nose” Elektronik Burun
Yapay Örümcek Ağı Mümkün Mü?
En Koyu Madde: Vantablack
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER