Konya Bilim Merkezi BilimUp

Köpeklerin Dilleri Aracılığıyla Terlediğini Biliyor Muydunuz?

1 dk
218

Köpeklerin dilinde bir ağ damar tabakası bulunmaktadır. Bu sayede beyine giden kanın da soğumasını sağlamaktadır. Ter bezlerinin yeterli olmaması, köpekler neden dillerini dışarı sarkıtır sorusunun karşılığıdır. 


İnsanlarda terlemeyi sağlayan ter bezleridir. Üstelik sanılanın aksine insanların ter bezleri yalnızca koltuk altlarında değil vücudun hemen her yerine yayılmış durumdadır. Köpeklerin ise ter bezlerinin lokasyonu ve görevleri insanlardan farklıdır, bu nedenle bizim anladığımız biçimde terlemezler. Ter bezleri köpeklerde sadece ayak tabanlarında ve burun uçlarında bulunur. Ayak tabanında bulunan ter bezlerinin esas görevi vücut ısısının dengelenmesinden ziyade, zemin ile sürekli temas halinde olan tabanının nemli ve yumuşak tutulması ve oluşabilecek tahribatın önlenmesidir. Fakat bu bezler köpeğin vucüt ısısını düşürmesi için yeterli değildir.

Özellikle tempolu hareketler sonrası köpeklerin dillerini dışarı çıkardıkları görülmektedir. Sıcak havalarda, yoğun hareket sonrasında ağızlarını açtıkları, hızlı nefes aldıkları görülmektedir. Bu her köpekte görüldüğü için olağan bir durum olarak karşılansa da aslında bunun bir nedeni bulunmaktadır. Köpekler yoğun faaliyetler sonrasında veya aşırı sıcaklarda dillerini dışarıya çıkartarak vücut ısılarını düzenlerler. Bunu bir terleme organı gibi düşünebiliriz.


Benzer Makaleler

Neden Kediler Islanmaktan Nefret Ediyor?
Yapay Örümcek Ağı Mümkün Mü?
Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Uygulanır?
Ajan Portakal, Vietnam Savaşı
Tembel Hayvanlar Neden Tembeldir?
Ya Beynimizin %100’ünü Kullanabilseydik?
Bir At Matematik Sorularına Doğru Cevap Verebilir Mi?
Çok Yemek Yemek Neden Uyku Getirir?
Yaşlanmayı Engellemek Mümkün Mü?
Hayvanlar Doğal Afetleri Önceden Nasıl Hisseder?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER