Konya Bilim Merkezi BilimUp

Köpekler Depremi Önceden Hissedebilir Mi?

Dilara Güven
3 dk
14859

Bazılarımızın sevmeye doyamadığı ve çok merhamet ettiği, bazılarımızın da korkacak bir şey olmamasına rağmen görünce ürküp kaçtığı, en sadık dostumuz diyebileceğimiz köpekler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Sizce köpekler deprem gibi büyük yıkımlara, can ve mal kayıplarına sebep olabilecek bir afeti önceden hissedebilir mi? Onların söz konusu duruma verdikleri tepkiler deprem habercisi olabilir mi? 

Batı dünyasında deprem tahmini ancak 1960’lı yıllardan itibaren aletsel ölçümlere dayandırılmıştır. Depremlerden önceki anormal hayvan davranışların gözlemleri antik çağa kadar uzanır. Ancak bu durum başta bilim dışı kabul edilmiş ve göz ardı edilmiştir. 1975’te Çin’de hayvanların davranışları gözlemlenerek büyük bir depremden önce tahminde bulunulması ve bu depremin gerçekleşmesinin ardından tüm dünyada bu konuya olan ilgi yeniden canlanmıştır.


Köpekler Depremi Nasıl Hisseder?

Günümüzde yapılan pek çok araştırma, köpeklerin gelişmiş duyuları sayesinde depremi önceden hissedebilecekleri yönündedir. Köpekler algıları oldukça açık, duyarlı hayvanlar arasındadır. Depremin insanlar tarafından günler hatta saatler öncesinden hissedilmesi mümkün değilken bir köpeğin insanlardan daha hassas olan gelişmiş duyu organları sayesinde bunu algıladığı ve anormal hareketlerde bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu durumun iki sebebi olduğu düşünülmektedir. Bunlardan ilki; deprem öncesinde yer kabuğundaki titreşimlerin meydana getirdiği kırılmalar sonucunda havaya yayılan çeşitli gaz ve benzeri kokuları, köpeklerin hassas burunları sayesinde fark etmesidir. Bu koku insan burnunun ayırt edemeyeceği hassaslıktadır. Köpeklerin bunu algılayıp tehlikenin kokusunu önceden sezdiği düşünülmektedir. İkincisi ise köpeklerin duyabildiği ses skalasına ilişkindir. Köpekler, insanların duyamayacağı yüksek frekanstaki sesleri de duyabilmektedir. İnsanların duyma aralığı ortalama 20-20.000 Hertz arasında iken; köpekler, ortalama 65-45.000 Hertz dalga frekansına sahip olan sesleri duyabilme yeteneğine sahiptir. Yani titreşimlerin meydana getirdiği yer kabuğundaki kırılmaların neden olduğu sesleri insan kulağı ayırt edemezken köpekler duyabilmekte ve duydukları bu gürültü onlarda huzursuzluk oluşturmakta, bu durum onların anormal hareketler sergilemesine neden olmaktadır.

Sonuç olarak; köpeklerin deprem gibi can ve mal kaybı olarak etkisi büyük bir afeti hassas duyu organları sayesinde önceden sezinleyerek tepki verdiği ve alışılmışın dışında hareketler sergilediği görülmektedir. Bu anlamda daha fazla araştırma yapılıp sadık dostlarımızın sezgileri modern teknoloji ile birleştirilirse; deprem felaketine alınan önlemler can ve mal kaybını azaltacaktır.


Kaynakça
  1. https://www.alzheimers.gov/alzheimers-dementias/alzheimers-disease 
  2. https://www.sciencedaily.com/releases/2022/02/220217122344.htm 
  3. https://www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201111123942.htm 
  4. https://www.sciencedaily.com/releases/2016/02/160224164345.htm 
Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Tükürük Ne İşe Yarar?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER