Konya Bilim Merkezi BilimUp

Kişisel Veri Gizliliği Nedir ve Neden Önemlidir?

Konya Bilim Merkezi
1 dk
717

Kişisel Veri Gizliliği Nedir ve Neden Önemlidir?

Kişisel veri; bireye dair her türlü bilgiyi kapsar. Kimlik bilgilerimiz, iletişim bilgilerimiz, üyelik bilgilerimiz, mali ve sağlık bilgilerimiz, görüntülerimiz hepsi kişisel verimizin bir parçasıdır. Bir siteye abone olurken veya form doldururken, bir hizmet veya ürün satın alırken,  sosyal medya hesabı oluştururken her zaman kişisel verilerimizi paylaşırız. Fakat kötü niyetli kurum ve kuruluşlar kişisel verilerimizi bizden izin almadan paylaşarak hoşumuza gitmeyecek pazarlama politikalarına maruz kalmaktan tutunda kimlik hırsızlığına kadar birçok olumsuz durumun içine düşmemize sebep olurlar. 

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ile Kişisel Verilerimizi alan kurum ve kuruluşlar, verilerimizi kimseyle paylaşmayacaklarını, hangi amaçla verilerimizi kullanacaklarını ve ne kadar süre ellerinde tutacaklarını taahhüt ederler. Gizlilik haklarınız ve sorumluluklarınızın farkına vararak bu olumsuz durumlardan kaçınabilirsiniz. Dijital vatandaşlık haklarınızı öğrenerek ve dijital okuryazarlık seviyenizi arttırarak daha güvenli internet kullanımı sağlayabilirsiniz. 

Dijital Vatandaşlık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Hep birlikte güvenli bir sosyal medya kullanımı için bilinçlenelim.


Benzer Makaleler
Nanosensörler Kalp Krizini Tespit Edebilir Mi?
Gramofonlar Nasıl Çalışır?
Elektronik Atık Sorunu Çözülebilir Mi?
Arkeolojik Bulguların Yaşı Nasıl Hesaplanıyor?
Tuz Tanesi Boyutunda Fotoğraflar Çeken Kamera
Kan Vermeden Değerlerinizi Ölçmenin Bir Yolu Olsa Nasıl Olurdu?
Web Siteleri Temalarıyla Kullanıcılarını Manipüle Mi Ediyor?
Bilgisayarlar da Bilgisayarlardan Oluşur
Biyolojik Bilgisayar (Biocomputers) Nedir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER