Konya Bilim Merkezi BilimUp

Kış Aylarında Çiçek Açan "Ödüllü" Kiraz Ağacı

4 dk
219

Daha önce hiç kışın açan kiraz çiçeği gördünüz mü?  Bir düzelip bir bozulan hava şartlarından dolayı yanlış zamanda çiçek açmadılar. Çiçek açmalarının sebebi iklim değişikliği de değil. Peki bu ağaç neden kış aylarında çiçek açıyor? Çünkü insanlar kasvetli kış günlerinde onları neşelendirecek bir şey istedi ve farklı türler arasında melezleme yaparak her mevsim şık görünen bu kiraz ağacını elde etti.


Prunus subhirtella Autumnalis Rosea, genç yaşlarda çiçek oluşturan bir ağaçtır. Hastalıklara karşı dirençlidir. En iyi büyüme performansı sürekli gün ışığına maruz kaldığı zaman görülse de soğuk hava, sıcak hava gibi stresli koşullara karşı da dayanıklı bir kiraz ağacıdır. P. subhirtella Autumnalis Rosea, en eski bahçe bitkileri topluluklarından biri olan İngiliz Kraliyet Hortikültür Derneğinin (Royal Horticultural Society) bahçe bitkilerinin kalitesini belirlemek için verdiği bir ödül olan Garden Merit Ödülü'ne sahiptir.

Bu özel kiraz çiçeğinin atalarından biri ağlayan kiraz ağacıdır (weeping tree). Ağlayan kiraz ağacının atası da Japonya’da Edo Dönemi'nde (17-19. yy) çok popüler olan Edo higan’dır. Edo higan, kiraz ağaçları arasında en uzun ömre sahip olan ağaçtır. Bu yüzden Japonya’da Şinto tapınaklarının, Budist tapınaklarının ve merkezi bölgelerin sembolize edilmesinde kullanılan çok sayıda yaşlı ve büyük Edo Higan kiraz ağacı vardır. Kışın çiçek açan P. subhirtella Autumnalis Rosea, Edo Higan’ın özelliklerini taşıyan, ağlayan kiraz ağacının başka bir kiraz ağacı türüyle melezlenmesi sonucu elde edilen bir kültivardır.

P. subhirtella Autumnalis kış aylarında baharın gelmesini beklemeden açık pembe yaprakları olan kokusuz çiçekler oluşturur. Bu ağacın yeşil yaprakları diğer bitkilerden farklı olarak çiçekler oluştuktan sonra ortaya çıkar. Bahar gelince ağacı saran yeşil yapraklarla birlikte bezelye boyutunda koyu renkli meyveler de üretilir. Bu minik meyveler yazın olgunlaşır ve kuşlar tarafından çok sevilir. P. subhirtella Autumnalis Rosea, parklarda ve yol kenarlarında süsleme amacıyla kullanılabilir.


Benzer Makaleler

Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Ilık Süt İçtiğimizde Neden Uykumuz Gelir?
Ağaçlar Neden Reçine Üretir?
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Tükürük Ne İşe Yarar?
Böceklerde Bacak Çeşitliliği
Bal Arısı Kolonilerinde Görülen Salgın: Deforme Kanat Hastalığı
Tembel Hayvanlar Neden Tembeldir?
Evde Kendi Yeşilliğinizi Yetiştirmenin Yolları
Güneş'e Bakınca Neden Hapşırırız?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER