Konya Bilim Merkezi BilimUp

Kilo Verdiğimizde Yakılan Yağlar Nereye Gider?

Ayşe Edanur Başer
2 dk
869

Özellikle yaz tatili yaklaşırken birçok insan kilo vermek için çeşitli yöntemler uygular. Kuşkusuz hepsinin kasları yerine yağlarından kilo vermeyi istediğini tahmin edebiliriz. Peki kilo verdiğimizde yağlar nereye gider?

Her ne kadar birçoğumuz fazla yağlarından kurtulmak istese de aslında onlarsız yaşayamayız. Yağlar vücudun en büyük enerji kaynaklarından biridir. Bununla birlikte, vücudun izolasyonunu ve darbelerden korunmasını da sağlar. Soğuk havalarda vücudu izole ederek iç organlarımızı sabit bir ısıda tutmaya yardımcı olur. Kemiklerimizi destekleyerek kırılmalarını önler.

Bilimsel bir çalışmanın anketine katılan 150 doktor, diyetisyen ve kişisel antrenörler; yağ temelli eksilen kütlenin enerjiye veya ısıya dönüştüğünü düşünerek en yaygın yanılgılardan birine düşmüştür. Sanılanın aksine yakılan yağlar ne kasa dönüşür ne de dışkıyla atılır.


10 kilogram yağdaki atomların takip edildiğinde bu kilogramın 8,4’ü karbondioksit olarak akciğerlerden dışarı atıldığı görülmüştür. Araştırmacılar; kalan 1,6 kilogramın idrar, dışkı, ter, nefes, gözyaşı ve diğer vücut sıvılarıyla atılabilen suya dönüştüğünü bildiriyor. Başka bir deyişle, kaybettiğimiz ağırlığın neredeyse tamamını nefesle veriyoruz.

İngiliz Tıp Dergisi (British Medical Journal)’nde yayımlanan bir makale, 10 kilogram yağın tam oksidasyonu için 29 kilogram solunan oksijene ihtiyaç duyulduğunu ve bu metabolik sürecin 28 kilogram karbondioksit ve 11 kilogram su ürettiğini göstermiştir.

Böylelikle yağlar yakıldığında yerini farklı formlara bırakır. Belki de açığa çıkan karbondioksit; yakılan yağlarımız bitkiler aracılığıyla Dünya’yı biraz daha yeşillendirsin diye ortaya çıkmıştır, kim bilir?


Kaynakça
  1. University of New South Wales. (2014, December 16). When you lose weight, where does the fat go? Most of the mass is breathed out as carbon dioxide, study shows. ScienceDaily.
  2. R. Meerman, A. J. Brown. When somebody loses weight, where does the fat go? BMJ, 2014; 349 (dec16 13): g7257 DOI: 10.1136/bmj.g7257
Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Tükürük Ne İşe Yarar?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER