Konya Bilim Merkezi BilimUp

Keşfedilmeyi Bekleyen 8 Hayalet Kasaba

Demet Demir
7 dk
907

Nasıl terk edildikleri hakkında hepsinin farklı hikayeleri olsa da, zamanın içinde kaybolmuş bu kasabaların ortak yanı, insanların hayal güçlerini canlandırmaları ve onları keşfetmeye itmeleri. İşte dünyanın en yalnız mekanlarından geriye kalanlar.

Chinguetti, Moritanya

Nasıl terk edildi? Adrar Yaylası’nda yer alan Chinguetti, 13. yüzyılda Sahra Çölü çevresindeki bazı ticaret yollarının merkezi olarak kurulmuş. Mimarisiyle hayranlık uyandıran Chinguetti’de, elle oyulmuş ahşap kapılar ve kiremit taşlarının üst üste dizilmesiyle yapılan eski evler oldukça etkileyici bir görünüm oluşturuyor. Sahra Çölü’nden gelen kum fırtınalarının etkisiyle zaman zaman yok olma tehlikesi geçiren şehir, ülkeye gelen turistlerin uğrak adreslerinden. UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen bölge, turist ziyaretlerine açık.


Pripyat, Ukrayna

Nasıl terk edildi? 1986 yılında gerçekleşen Çernobil nükleer faciasından sonra gerçek bir hayalet kasaba olan Pripyat, kıyamet temalı bir filmin setini andırıyor.

Ukrayna hükümetinden özel izin alarak ve radyasyonun tehlikeli olduğu bölgelerden sakınarak ziyaret etmek mümkün. Fakat radyasyondan dolayı kimse yaşamıyor ve turistik aktiviteler çok sınırlı boyutta.


Bodie, Kaliforniya

Nasıl terk edildi? 1800’lü yılların sonuna kadar gerçek bir madenci kasabası olarak varlığını sürdüren Bodie, daha sonra Kaliforniya Eyalet Parkları Sistemi’ne dahil edilince boşaltıldı. Bütün binaları korunan ama insandan arındırılan kasaba, Western filmlerinden fırlamış gibi duruyor ve “hayalet kasaba” lakabını gerçekten hak ediyor.

Kasaba ziyaret edilebiliyor ama bölge koruma altında olduğu için çevrede hiçbir ticari yapı yok.


Kolmanskop, Namibya

Nasıl terk edildi? Almanların Afrika macerasının bir parçası olan kasaba, 1900’lü yılların başında inşa edilmiş ve 1954 yılında ise tamamen terk edilmiş. Kolmanskop, bugün çölün insafına kalmış ve her geçen gün daha çok kuma gömülen bir hayalet kasaba.


Consonno, İtalya

Nasıl terk edildi? 1960’lı yılların başında İtalyan yatırımcı Mario Bagno tarafından adeta İtalyan Las Vegas’ı olarak yaratılan kasaba, uzun süre Avrupalı ve İtalyan zenginlere lüks eğlence hizmetleri verdi. 1976 yılında yaşanan bir toprak kayması sonucu kasabanın yolu yok olunca burası ulaşılamaz hale geldi ve bir süre sonra da kapandı. 2007 yılında bakımevi olarak hizmete açılan bazı binalar ise iş yapmayınca tekrar kapanmak zorunda kaldı. Kasaba ve çevresi halka açık değil.


Michigan Merkez İstasyonu, Detroit

Nasıl terk edildi? 1913 yılında ABD’nin Orta Batı bölgesindeki ana demiryolu geçidi olması için inşa edilen bina, daha sonra Detroit ekonomisinin düşüşe geçmesiyle işlevsiz kaldı. 1980’li yılların sonuna doğru istasyondan ayrılan son trenden sonra bina terk edildi ve bugün sadece Hollywood filmlerinde (Transformers, Four Brothers) set olarak kullanılıyor.

Özel izinler alarak sınırlı bir ziyaret yapmak mümkün.


Oradour-sur-Glane, Fransa

Nasıl terk edildi? İkinci Dünya Savaşı’nın önemli olaylarından birine tanık olan köy, savaşın acılı günlerini unutmamak için terk edildiği 1944 yılından beri olduğu şekilde korunuyor. Köy turist ziyaretlerine açık.Kapalı Maraş, Kıbrıs

Nasıl terk edildi? 13 Ağustos 1974'te son bulan İkinci Kıbrıs Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir. Türk ordusunun eline geçmesinin ardından Maraş, askeri yasak bölge ilan edildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyarınca hem yerleşme hem de iskana kapatılmıştır. İçerisinde BM'ye ait bir adet bina bulunmaktadır. Yaklaşık 400 metre ilerisinde ise 6 apartman Türk Silahlı Kuvvetlerine orduevi yapılması için tahsis edilmiştir. 8 kilometre uzunluğunda kumsalı olan Maraş, 1974'ten önce Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak biliniyordu.

Benzer Makaleler
Eğik Pisa Kulesi Nasıl İnşa Edildi?
Tarhana Mucizesi
Türkiye'deki Önemli Sarnıçlar
Nesneleri ve Alanı Düzenlemeye Yönelik Çin Sanatı: Feng Shui
Haberleşmenin En Gizli Hali Steganografi Nedir?
Dünyanın En Görkemli Sarayları
Rüyaların Dünyasına Yolculuk
Öncü Gezgin: Marco Polo
Eskimolar İglolarını Nasıl Isıtır?
En İlginç Müzik Aletleri
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER