Konya Bilim Merkezi BilimUp

Kendi Buluşları ile Ölen Bilim İnsanları

Demet Demir
4 dk
806

Bu bilim insanları deneysel çalışmaları sırasında ya da geliştirdikleri icatlarla bu gün kullanılan pek çok teknolojinin yayılmasını sağladılar. Önemli araştırmalarla günümüzdeki pek çok gelişmeye önayak oldular. Ancak yaptıkları çalışmalar bu araştırmacıların hayatına mal oldu.

Otto Lilienthal


Kanatlı planörler ve kuşlardan ilham alarak geliştirdiği kanat çırpan uçak modelleri ile deneyler yapan Lilienthal, 1896 yılında bu deneylerinden birinde planöründe meydana gelen bir problem ile yere çakılır. Omurgası kırılan ve durumu ağır olan Lilienthal, kazadan sonra sadece 1 gün daha yaşayabilir.

Marie Curie


Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalar ile hem 1903, hem de 1911 yılında Nobel Ödülü alarak iki Nobel Ödülü kazanan ilk bilim insanı olan Marie Curie, polonyum ve radyum elementlerini de keşfeden kişidir. Ne var ki o dönemlerde radyoaktivitenin zararları bilinmediğinden Curie'nin adını tarihe altın harflerle yazdıran buluşları, aynı zamanda onun sonu olmuştur.

William Bullock


Endüstrinin gelişmesinde önemli bir rol oynayan baskı makinelerinin ilk modern versiyonlarından birini geliştiren William Bullock, 1867 yılında bu makineler sebebi ile hayatını kaybeden ya da sakat kalan pek çok işçi ile aynı kaderi paylaşmış ve ayağının makineye sıkışması sonucu hayatını kaybetmiştir.

Sieur Freminet


1772 yılında Freminet ilk oksijen tüpünü icat etti ve bunu kendisi denemek istedi. İcadına güvenip suya dalan mucit ilk dakikalarda başarılı buluşunun sevincini yaşasa da tüp tam olarak çalışmadığından boğularak can verdi.

Franz Reichelt


Reichelt aslında bir terzi. 1912 yılında paraşüte dönüşebilen bir elbise yaptı ve bunu denemek için Eyfel Kulesi’ne çıktı. Arkadaşları ve ailesi onu uyardı ancak dinlemedi. Kulenden atladı. Feci şekilde can verdi.

Jean-François Pilâtre de Rozier


Kendisi hidrojenle şişirilmiş bir balonla ilk defa Manş denizini geçmeyi başaran bir havacı. Gazlar üzerine çalışmalar yaptıktan sonra sıcak hava balonlarıyla deneyler yapmaya başladı. İlk balon yolculuğu deneyinde başarılı olmuş olsa da ikinci deneyinde balonda yangın çıkması sonucunda hayatını kaybetti.Benzer Makaleler
Cahit Arf Kimdir?
2022’ye Bilim Kurgu Hissi Veren  Biyomedikal Gelişmeler
Leonardo Da Vinci İcatları
Veri Bilimci Kimdir? Ne İş Yapar?
2022 Bilimin En'leri
Nobel Ödüllü Genetik Çalışması: CRISPR-CAS9 Nedir?
Telefon Bağımlılığının Çocuklara Zararları
Sanal Ama Gerçek Bir Terapi
Veri Modern Dünyanın Altını mı?
Sıcaklığı İletmeyen Metal: Vanadyum Dioksit
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER