Konya Bilim Merkezi BilimUp

Kedi Sevmenin Sağlığa Bir Faydası Var Mıdır?

İlknur Bahçıvan
3 dk
2341

Kediler dünyadaki en popüler evcil hayvandır ve hemen hemen her yerde karşımıza çıkabilirler. Masum bakışlarıyla ve minik oyunlarıyla yorgunluğunuzu ve stresinizi alabilir ve sizi hemen neşelendirebilirler. Mırlamaları ise size çoğu zaman huzur verir ve rahatlatır. Peki bu minik, sevimli canlılar bunu nasıl başarıyorlar? Bu olumlu etkilerin arkasında bilimsel bir gerçeklik yatıyor olabilir.

Washington State Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, evcil hayvan sevmenin sağladığı fizyolojik faydalar araştırılmıştır. Özellikle hayvan sevmenin stres üzerine etkisi oldukça merak ediliyordu. Bunun üzerine oldukça stresli olan üniversite öğrencileriyle çalışma yapılmıştır ve öğrencilerin streslerini azaltmak amacıyla hayvanları ziyaret programları düzenlenmiştir.

Çalışma kapsamında hayvan ziyaretleri programı sırasında 249 üniversite öğrencisi dört gruba ayrılmıştır. Birinci grupta olan 73 kişi 10 dakika boyunca kedi ve köpekleri sevmiş, onlarla vakit geçirmiştir. İkinci grupta olan 62 kişi kedi ve köpeklerle vakit geçiren öğrencileri geriden izlemişlerdir. Üçüncü grupta olan 57 kişi sadece kedi ve köpekleri fotoğraflardan veya slaytlardan izlemişlerdir. Dördüncü grupta olan 57 kişiye hiçbir şekilde kedi veya köpekler gösterilmemiştir.


Daha sonra stresin göstergesi olan kortizol seviyesi bu kişilerde incelenmiştir. Bunun için katılımcılardan gün boyunca üç kez tükürük örneği alınmıştır ve kortizol seviyelerine bakılmıştır. Sonuçlara göre ilk grupta yer alan öğrencilerin kortizol seviyesinin diğer gruplara göre oldukça düşük olduğu analiz edilmiştir. Bu sonuçlar kedi veya köpeklerle doğrudan etkileşime giren kişilerin gün boyu daha az stresli olduklarını kanıtlamaktadır.

Yanınızda sevmek için evcil bir hayvan yoksa endişelenmeyin çünkü yapılan başka bir araştırma ise kedi videoları izlemenin enerjiyi ve olumlu duyguları artırdığını söylemektedir. Indiana Üniversitesinde 7.000 kişiyle yapılan bu çalışmada bu kişilere kedi videoları ile ilgili anket yapılmıştır. Sonuçlar ise kedi videoları izleyenlerin kaygı, sıkıntı ve üzüntü gibi olumsuz duyguları eskisinden daha az yaşadığını, eskisine göre daha enerjik ve olumlu hissettiğini göstermekteydi.

Bu sevimli hayvanların insan sağlığına etkileri bu kadarla da sınırlı değil. Yapılan çeşitli araştırmalara göre kediler insanların kalp ve dolaşım sistemlerine, bağışıklık sistemlerine iyi gelebilir, kolesterol ve tansiyonlarını düşürmeye yardım edebilir hatta kemik ve kaslarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Eğer endişe, stres ya da yalnızlık yaşıyorsanız ilacınız, faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bir kedi ile arkadaş olmak olabilir.


Kaynakça Pendry, P., & Vandagriff, J. L. (2019). Animal Visitation Program (AVP) Reduces Cortisol Levels of University Students: A Randomized Controlled Trial. AERA Open. https://doi.org/10.1177/2332858419852592
Jessica Gall Myrick. Emotion regulation, procrastination, and watching cat videos online: Who watches Internet cats, why, and to what effect? Computers in Human Behavior, 2015; 52: 168 DOI: 10.1016/j.chb.2015.06.001
Qureshi, A. I., Memon, M. Z., Vazquez, G., & Suri, M. F. (2009). Cat ownership and the Risk of Fatal Cardiovascular Diseases. Results from the Second National Health and Nutrition Examination Study Mortality Follow-up Study. Journal of vascular and interventional neurology, 2(1), 132–135.
Driscoll, Carlos A. (10 Haziran 2009). "The Evolution of House Cats". Scientific American. New York: Nature Pubg. https://www.scientificamerican.com/article/the-taming-of-the-cat
https://tr.euronews.com/2022/02/17/kedi-sahibi-olmak-sagliga-iyi-geliyor-evcil-hayvan-edinme-yarar-zarar-alerji-uzman-gorusu
Benzer Makaleler
Mor Yiyeceklerin Mucizesi: Antosiyanin
Bilinenin Aksine Tuzlu Yiyecekler  Susatmıyor, Acıktırıyor
Çok Düşününce Neden Çok İş Yapmış Gibi Yoruluruz?
2022 Bilimin En'leri
2022’ye Bilim Kurgu Hissi Veren  Biyomedikal Gelişmeler
Yeni Doğan Bebekler Neden Güzel Kokuyor?
Bebeklere Bal Yedirmek Zararlı mı?
Sadece Patates Yiyerek Yaşayabilir miyiz?
Fallara İnanır Mısınız? Forer Barnum Etkisi
Kalori Nedir? Neden Kalori Hesaplarız?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER