Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Kaynatılan Süt Neden Taşar?

Konya Bilim Merkezi
3 dk
3761

Sütün içerisindeki hastalık yapıcı mikroorganizmalardan kurtulmanın etkili yollarından biri sütü kaynatmaktır. Çiğ sütü tüketmeden önce kaynatmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Fakat sütü kaynatırken kazara sütün köpürüp taşması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyoruz. Peki neden süt köpürüp taşar? Bu istenmeyen durumu engellemek mümkün müdür?


Sütün kaynatılması sırasında istenmeyen durumlardan birisi pek tabii sütün taşmasıdır. Sütün kolloidal bir yapıya sahip olması bu olayın asıl nedenidir. Bir başka deyişle süt; su, yağ ve kuru maddeden oluşan bir tür emülsiyondur. Sütün yapısında askıda kalmış yağ parçacıkları kaynatılırken ısı etkisiyle yüzeye çıkmaya çalışırlar. Yüzeyde bir araya gelen yağ parçacıkları halk arasında kaymak adını verdiğimiz katmanı oluşturur. Aynı zamanda kaynatma işlemi esnasında ısının etkisiyle buharlaşan su molekülleri bu katmana çarparak geçiş yolu arar. Su molekülleri herhangi bir geçiş yolu bulamadığı zaman kaymağın altında oluşan su buharının oluşturduğu yüksek basınç, sütün kabarmasına sebep olur. Basınç, kaymak katmanını aştığında veya bir delik bulup dışarı çıktığında kaynama işlemi gerçekleşmiş olur.

Peki Sütün Taşmaması İçin Ne Yapmalı?

Her şeyden önce sütü her daim gözetleyebilecek bir konumda bulunmalısınız. Bunun yanı sıra tencereye uzun saplı bir kaşık koyarsanız kaşık su buharının dışarı çıkabileceği bir boşluk oluşturacaktır. Bir başka kullanabileceğiniz yöntem ise tahta kaşığı tencerenin üstüne ortalayarak yerleştirmektir. Tahta kaşık, kabaran sütün arasından boşluk oluşturarak taşmasını engelleyecektir.

Yağı Alınan Süt Kaynatılırken Taşar Mı?

Bu argümanla ilgili mutlak bir araştırma bulunmamaktadır. Yağı alınmış süt kaynarken yağlar sebebiyle oluşan köpükler ve kaymak katmanı olmayacağı için ısı etkisiyle aşağıdan yukarı çıkan su buharı herhangi bir engel ile karşılaşmayacaktır. Yukarı çıkan su buharı bu durumda sütün taşmasına sebep olmayabilir.

Benzer Makaleler
Mor Yiyeceklerin Mucizesi: Antosiyanin
Bilinenin Aksine Tuzlu Yiyecekler  Susatmıyor, Acıktırıyor
Çok Düşününce Neden Çok İş Yapmış Gibi Yoruluruz?
2022 Bilimin En'leri
2022’ye Bilim Kurgu Hissi Veren  Biyomedikal Gelişmeler
Yeni Doğan Bebekler Neden Güzel Kokuyor?
Bebeklere Bal Yedirmek Zararlı mı?
Sadece Patates Yiyerek Yaşayabilir miyiz?
Fallara İnanır Mısınız? Forer Barnum Etkisi
Kalori Nedir? Neden Kalori Hesaplarız?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER