Konya Bilim Merkezi BilimUp

Kaktüsler Radyasyonu Önler Mi?

Konya Bilim Merkezi
2 dk
1090

Kaktüsler Radyasyonu Önler mi?

“Kaktüsler radyasyonu emer” çok yaygın bir söylemdir, bakalım bunun doğruluğuna nasıl ulaşabiliriz.

Şu an internette aratırsanız bununla ilgili yüzlerce yazı bulabilirsiniz; ancak bunların hiçbiri hangi radyasyondan bahsettikleri konusunda açık değildir. Bununla birlikte, bilgisayar monitörleri tarafından yayılan tek önemli radyasyon, her zaman etrafımızda olan ve genel olarak en az zararlı türlerden biri olan elektromanyetik radyasyondur. Araştırmalar, monitörlerden yayılan radyasyonun bir sağlık sorunu olmadığını defalarca göstermiştir.

Bununla birlikte hemen hemen her şey elektromanyetik radyasyonu bir dereceye kadar engeller. Su ve canlı doku bu konuda iyi bariyerlerdir. Kaktüsler radyasyonu engeller, ama diğer bitkiler de öyle; metal; plastik; giysi ve su da. Bunlardan bazıları bitki dokusundan çok daha iyi emicidir. Belirli bir bitki boyutu için kaktüslerin diğer bitkilerden daha iyi olduğuna dair hiçbir kanıt yok gibi görünüyor. 

Elektromanyetik radyasyon sadece düz çizgiler halinde hareket eder. Bu nedenle, herhangi bir radyasyon kalkanı, yalnızca sizinle radyasyon kaynağı arasında duruyorsa çalışır. Bir kaktüsün sizi radyasyondan koruyabilmesi için, monitörünüzle aranızda dev bir tane bulunması gerekir. O zaman bile etkinliği şüphelidir. Dolayısıyla monitörün yanında duran küçük bir kaktüs hiçbir işe yaramaz. Kısacası: bu, birkaç yanıltıcı yarı gerçekle desteklenen uydurmadır. Doğru olsaydı röntgen odalarının etrafı bu bitkilerle kapatılabilir ve bu tehlike ortadan kaldırılabilirdi değil mi?

Burada herkesin ilişki kurabileceği bir şey var; bilgisayar ekranı. Birçok insan bir bilgisayar ekranına uzun süre bakarak kendilerini yıprattı ve muhtemelen bir çeşit radyasyon onları etkilemiş gibi hissetti. Ayrıca çoğu insanın merak ettiği ama hakkında çok az şey bildiği bir şey var; kaktüs bitkisi. Bu bitkiler etli ve dikenlidir. Suyu emerler, bu yüzden kalın etli dokularıyla radyasyonu emeceklerini hayal etmek çok büyük bir saçmalama değildir. Üzgünüz bu güzel canlıların görevi radyasyonu engellemek değil, olsa biz de sevinirdi.


Benzer Makaleler
Ay Denizlerdeki Suyu Nasıl Çeker?
2023 Nobel Fizik Ödülü: Attosaniye Nedir?
Mavi Işık Filtreli Gözlükler Gözümüzü Nasıl Koruyor?
Karanlık Enerji Nedir?
Değişimin Tanımı: Maddenin Halleri
Küçük Parçacıkların Büyük Etkisi: Heisenberg Belirsizlik İlkesi
Çernobil Nükleer Felaketi Nasıl Gerçekleşti?
Elektrik Nedir ve Nasıl Keşfedilmiştir?
Rüzgar Tulumu Nasıl Çalışır?
Bumerang Nasıl Çalışır?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER