Konya Bilim Merkezi BilimUp

Kaktüsler Radyasyonu Önler Mi?

Konya Bilim Merkezi
2 dk
804

Kaktüsler Radyasyonu Önler mi?

“Kaktüsler radyasyonu emer” çok yaygın bir söylemdir, bakalım bunun doğruluğuna nasıl ulaşabiliriz.

Şu an internette aratırsanız bununla ilgili yüzlerce yazı bulabilirsiniz; ancak bunların hiçbiri hangi radyasyondan bahsettikleri konusunda açık değildir. Bununla birlikte, bilgisayar monitörleri tarafından yayılan tek önemli radyasyon, her zaman etrafımızda olan ve genel olarak en az zararlı türlerden biri olan elektromanyetik radyasyondur. Araştırmalar, monitörlerden yayılan radyasyonun bir sağlık sorunu olmadığını defalarca göstermiştir.

Bununla birlikte hemen hemen her şey elektromanyetik radyasyonu bir dereceye kadar engeller. Su ve canlı doku bu konuda iyi bariyerlerdir. Kaktüsler radyasyonu engeller, ama diğer bitkiler de öyle; metal; plastik; giysi ve su da. Bunlardan bazıları bitki dokusundan çok daha iyi emicidir. Belirli bir bitki boyutu için kaktüslerin diğer bitkilerden daha iyi olduğuna dair hiçbir kanıt yok gibi görünüyor. 

Elektromanyetik radyasyon sadece düz çizgiler halinde hareket eder. Bu nedenle, herhangi bir radyasyon kalkanı, yalnızca sizinle radyasyon kaynağı arasında duruyorsa çalışır. Bir kaktüsün sizi radyasyondan koruyabilmesi için, monitörünüzle aranızda dev bir tane bulunması gerekir. O zaman bile etkinliği şüphelidir. Dolayısıyla monitörün yanında duran küçük bir kaktüs hiçbir işe yaramaz. Kısacası: bu, birkaç yanıltıcı yarı gerçekle desteklenen uydurmadır. Doğru olsaydı röntgen odalarının etrafı bu bitkilerle kapatılabilir ve bu tehlike ortadan kaldırılabilirdi değil mi?

Burada herkesin ilişki kurabileceği bir şey var; bilgisayar ekranı. Birçok insan bir bilgisayar ekranına uzun süre bakarak kendilerini yıprattı ve muhtemelen bir çeşit radyasyon onları etkilemiş gibi hissetti. Ayrıca çoğu insanın merak ettiği ama hakkında çok az şey bildiği bir şey var; kaktüs bitkisi. Bu bitkiler etli ve dikenlidir. Suyu emerler, bu yüzden kalın etli dokularıyla radyasyonu emeceklerini hayal etmek çok büyük bir saçmalama değildir. Üzgünüz bu güzel canlıların görevi radyasyonu engellemek değil, olsa biz de sevinirdi.


Benzer Makaleler
Ay Denizlerdeki Suyu Nasıl Çeker?
Rüzgar Tulumu Nasıl Çalışır?
Bumerang Nasıl Çalışır?
Anti-Madde Nedir?  Anti-Madde İle Karşılaşırsanız Yok Olur Musunuz?
Suyun Sıcaklığı Eriyen Buzun Şeklini Belirleyebilir Mi?
Ölçülebilen En Kısa Zaman Birimi: Zeptosaniye
Nükleer Enerjinin İki Yüzü
Bitkilerden İlham Alan Transforigami Mikroakışkanları
Hidrojenli Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hidrojen Yakıtlı Araçlar Neden Yaygınlaşmadı?
Yıldızlar Neden Göz Kırpar?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER