Konya Bilim Merkezi BilimUp

İnsülin Direnci

Dilara Güven
2 dk
743

Günümüzde çoğu hastalığın sebebi olan insülin direnci hakkında bilginiz var mı? İnsülin direncinizin olup olmadığını nasıl anlarsınız? Gelin beraber öğrenelim.

Yediğimiz besinler sindirime uğradıktan sonra kana glikoz (şeker) olarak karışmaktadırlar. Vücudumuzun yakıtı olan şeker enerji sağlayabilmek için vücut hücrelerinin içerisine girmektedir. Glikozun hücrelere girebilmesi için insülin hormonuna ihtiyacı vardır.

İnsülin midemizin arkasındaki pankreas bezlerinde salgılanan önemli bir hormondur ve vücutta birçok görevi bulunmaktadır.


İnsülinin Vücuttaki Görevleri

Kandaki şeker miktarı yükselmeye başladığında devreye insülin girmekte ve kandaki fazla glikozu, enerji yakıtı olarak kullanılmak üzere hücre içerisine göndermektedir. Bu olay sonrasında kandaki şeker oranı düzenlenmektedir. Fakat düzensiz beslenme, stres, uyku yetersizlikleri gibi faktörlerin etkisiyle hücre yağlanmaları meydana gelmekte ve bunun sonucunda insülin kandaki fazla şekeri, yeteri düzeyde hücreye gönderememekte, dolayısıyla kandaki şeker oranı artmaya devam etmektedir. Bu soruna insülin direnci denmektedir.

İnsülinin bir diğer görevi; kandaki fazla glikozu önce depo şekeri olan glikojen olarak depolamak, depolar dolduktan sonra da karaciğer, kas ve vücudumuzun belirli bölgelerinde yağ olarak depolamaktır. Bunun sonucunda karaciğerde yağlanma meydana gelmektedir. Karaciğer ve hücreler yağlanmaya devam ettikçe insülin direnci artmaktadır.

İnsülin direncinin belirtileri kişinin kendisi tarafından anlaşılmaz, ancak testler sonucunda olup olmadığı anlaşılabilmektedir. İnsülin direncinin tedavi edilmemesi durumunda; şeker hastalığı, kalp hastalığı, obezite, metabolik sendrom ve ciddi insülin direnci sendromları gibi sağlık sorunları meydana gelmektedir.

İnsülin direncinin azaltılması için; sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli hareket ve kilo kontrolü takip edilmelidir.


Benzer Makaleler
Plastik Hakkında Ne Biliyoruz? Plastik Nedir? Plastik Tüketimi
Çikolata Nasıl Beyaz Olur? Beyaz Çikolata Nasıl Yapılır?
Gazlı İçecek Neden Baloncuk Çıkarır?
Sabun Nedir, Elleri Nasıl Temizler?
Pişen Et Neden Renk Değiştirir? Lezzetin Reaksiyonu : Maillard
Günlük Hayatta Kullandığımız Polimerler Nelerdir?
Havanın Ağırlığı Var Mıdır?
Pastörizasyon Gıdanın Bozulmasını Nasıl Engeller?
Grafen Yüzyılın En Büyük Keşfi Olabilir Mi?
Dünyanın En Hafif Katısı: Aerojel
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER