Konya Bilim Merkezi BilimUp

İngilizlerin Yeni İHA'sı: PHASA-35

Hasan Gürel
2 dk
885

Askeri gözetleme için geleneksel insansız hava araçları ve uydulara, İngiliz yapımı PHASA-35 de eklendi. Stratosferde uçabilen bu uçak diğer uçaklar ve uydular tarafından görünmeme özelliğine sahip. Havada uzun süre kalabilen araç diğer insansız hava araçlarıyla karşılaştırıldığında ortalama bir araçtan %25 daha fazla süre uçabiliyor. PHASA-35, "Kalıcı Yüksek İrtifa Güneş Uçağı" anlamına geliyor. 35 metre kanat açıklığı ve 150 kg ağırlığıyla hız konusunda da diğer araçlara göre oldukça üstün görünüyor. 


PHASA-35'in bir diğer dikkat çekici özelliği ise çevreci olması. Gündüzleri güneş enerjisiyle, geceleri lityum iyon pille çalışan bir motora sahip. Teknolojinin son harikası bu araç, Dünya'nın atmosferi ile uzay arasındaki katman olan stratosferde yaklaşık 65.000 fit yükseklikte uçmak üzere tasarlandı. Bu da gündüzleri hiç enerji kullanmadan hareket etmesini sağlıyor. Aynı zamanda gündüz biriktirdiği enerjiyi akşam da kullanabiliyor. Bu özelliğiyle diğer araçlarla karşılaştırıldığında oldukça çevreci bir araç olma özelliğini taşıyor. 

Araç keşif uçuşları için tasarlanmış bulunuyor. Bu durum onun diğer araçlardan daha hızlı fakat dayanıksız olmasını sağlıyor. Ortalama bir araca göre çarpışma dayanıklılığı %42 daha zayıf. Aynı zamanda bu araçla herhangi bir lojistik (malzeme, kargo vb. ürünlerin taşınması) faaliyet mümkün olmuyor. Bir diğer dezavantajı ise test uçuşlarının henüz tamamlanamamış olması. Güneş'in radyasyonu test edilmesi gereken bir durum, aracın ne kadar uzun süre kullanabileceği de bu radyasyon dayanıklılığına bağlı olarak değişiyor. 

Sonuç olarak, bu yeni teknoloji ürününün sektöründe ne derece başarılı olacağı merak konusu olmayı sürdürüyor. Test sürecinin Covid-19 sebebiyle tamamlanamadığı duyurulmuştu. Önümüzdeki günlerde aracın testleri tamamlanıp seri üretime geçebilecek mi, bunu hep birlikte göreceğiz.


Benzer Makaleler
Nanosensörler Kalp Krizini Tespit Edebilir Mi?
Gramofonlar Nasıl Çalışır?
Elektronik Atık Sorunu Çözülebilir Mi?
Arkeolojik Bulguların Yaşı Nasıl Hesaplanıyor?
Tuz Tanesi Boyutunda Fotoğraflar Çeken Kamera
Kan Vermeden Değerlerinizi Ölçmenin Bir Yolu Olsa Nasıl Olurdu?
Web Siteleri Temalarıyla Kullanıcılarını Manipüle Mi Ediyor?
Bilgisayarlar da Bilgisayarlardan Oluşur
Kişisel Veri Gizliliği Nedir ve Neden Önemlidir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER