Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Ilık Süt İçtiğimizde Neden Uykumuz Gelir?

İlknur İyigökler
3 dk
1454

Bedenimizin ve zihnimizin dinlendiği en önemli zaman dilimi uykudur. Sağlığımız için iyi bir gece uykusu ihtiyaçtır. Ancak bazılarımız uyku problemleri yaşamaktadır ve uyuyamamaktan şikayetçidir. Hal böyle olunca iyi bir uyku için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları; bitki çayları, rahatlatıcı kokular ve çocukluğumuzdan beri aşina olduğumuz ılık süttür. Peki, süt neden uykumuzu getirir? Bu konuyla ilgili yapılan bir araştırmayla yeni bilgiler elde edilmiştir. Haydi birlikte inceleyelim.
Sütün içerisinde triptofan adı verilen temel bir aminoasit bulunur. Triptofan melatonin hormonunun salgılanmasını tetikler, böylece melatonin biyolojik saatimizi düzenler ve uyumamıza yardımcı olur. Geçmişte yapılan bu araştırmalarla sütün uyku destekleyici özelliği genellikle triptofana atfedilmekteydi fakat ACS'nin Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi'nde rapor veren araştırmacılar süt içerisinde uyku arttırıcı yeni bir madde keşfettiler.


Süt içerisinde keşfedilen bu madde; kazein triptik hidrolizat (CTH) adı verilen bir süt peptidi karışımıdır. Peptit olarak adlandırdığımız şey aslında vücudumuzdaki proteinlerin yapıtaşları olan birçok amino asidin bir arada bulunmasıyla oluşan organik bir bileşiktir. Daha sonra araştırmacılar CTH'nin içerisinde uyku arttırıcı spesifik peptitlerin bulunup bulunmayacağını merak etmişlerdir. Böylece CTH içerisindeki peptitleri tanımlamak için bazı teknikler kullanmışlardır. Bu peptitler fare uyku testlerinde değerlendirilmiştir ve YPVEPF adı verilen peptidin bir kontrol grubuna kıyasla hızla uykuya dalan farelerin sayısını yaklaşık %25 ve uyku süresini %400'den fazla artırdığı gözlemlenmiştir. Yüksek oranda uyku arttırmayı sağlayan bu peptit sayesinde doğal uyku ilaçları üretme fikri gündeme gelmiştir.

Sonuç olarak kazein adı verilen inek sütündeki bir proteinin, sindirim enzimi tripsin ile işlenmesi CTH olarak bilinen uyku arttırıcı peptitlerin karışımını üretir. Ayrıca yapılan bu araştırmayla CTH içerisinde doğal uyku ilaçlarında kullanılabilecek spesifik bir peptit belirlenmiştir. Böylece sizde kaliteli bir uyku çekmek isterseniz bir bardak ılık süt içmeniz yeterli olabilir. Bir teoriye göre ise ılık süt size çocukken yatmadan önce süt içtiğiniz anları hatırlatır, böylece sakinleştirici bir etki yaratarak mutlu ve rahat uykuya dalmayı sağlar. İyi uykular.

Kaynakça
  1. Jingjing Qian, Lin Zheng, Guowan Su, Mingtao Huang, Donghui Luo, Mouming Zhao. Identification and Screening of Potential Bioactive Peptides with Sleep-Enhancing Effects in Bovine Milk Casein HydrolysateJournal of Agricultural and Food Chemistry, 2021; 69 (38): 11246 DOI: 10.1021/acs.jafc.1c03937
  2. American Chemical Society. (2021, October 13). Warm milk makes you sleepy — peptides could explain why. ScienceDaily. Retrieved October 16, 2021 from www.sciencedaily.com/releases/2021/10/211013104610.htm
  3. https://www.dairynutrition.ca/facts-fallacies/health-concerns/sleep-and-tryptophan
Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
İlaçlar Nasıl Onaylanıyor?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER