Konya Bilim Merkezi BilimUp

İdrar Kaçırma Neden Gerçekleşir?

2 dk
198

Yalnızca psikolojik bir hastalığın sonucu değil fizyolojik ve nörolojik temelleri olan idrar kaçırma semptomunun kaynağı belirlendiğinde çeşitli tedavi yöntemleriyle çözülebilir olduğunu bilmeliyiz. Belirli bir yaşa kadar bu semptomun gerçekleşmesi normaldir, kontrol mekanizmalarının doğru işlemesi için doktora görünülmeli ve bu semptomları yaşayanların utanç verici bir şey yaptıkları düşünülmemelidir.

Peki bu nasıl oluyor? 

Alt idrar yolu, mesane ve üretradan oluşur. İşlevi, idrarı kontrollü bir şekilde depolamak ve dışarı atmaktır. Döngünün depolama aşaması, kanal kapakları idrar kaçırmayı önlemek için yeterince güçlü kasılırken mesane duvarının değişken hücrelerinin gevşemesiyle kontrol edilir. Mesanenin boşaltılması sırasında ise tersi gerçekleşir.

Merkezi ve çevresel sinir sistemleri bu aktiviteyi düzenler. Duyusal sinirler mesane, üretra ve pelvik tabandan omuriliğe bilgi taşır ve anahtar duyusal girdi omuriliğin sakral segment bölümüne iletilir. 

Mesaj beyin sapına iletilir ve daha sonra beynin diğer bölgelerine geniş çapta dağıtılır. Bilgiler işlenir ve idrarın geldiği hissi kas dokusuna geri gönderilir. İdrar kontrolü sağlam sinir yollarına, omuruliğin sağlıklı işleyişine ve beynin işleyişine bağlıdır. Bu sebeple idrar atımı çeşitli nörolojik ve fizyolojik hastalıklardan etkilenebilir. İdrar kaçırma bir hastalık değil bir semptomdur. 

İdrar yolu semptomlarının yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Örneğin utanmaya, sosyal izolasyona ve günlük yaşam aktivitelerini bozmaya neden olabilirler.

İdrar kaçırma, mesanenin aşırı aktivitesinin, üretra kapaklarındaki işlev bozukluğunun veya ikisinin kombinasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Aynı zamanda psikolojik sebepler, ilişkiler, sosyal baskılar sorunun gerçekleşme sebebidir.


Benzer Makaleler

Antibiyotik Direnci
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Soğuk Suya Maruz Kalmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?
Çok Şeker Yemek Diş Çürütür mü?
Migren Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Asperger Sendromu Nedir?
Ayı Üzümünden Cildimize Dokunuş: Alfa-Arbutin
Kulağımız Neden Çınlar? Kulak Çınlaması (tinnitus) Nedir?
On Bin Adım Gerçekten Sağlıklı Mı?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER