Konya Bilim Merkezi BilimUp

Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Uygulanır?

3 dk
490

Heimlich manevrası, solunum yolunun yemek ya da yabancı bir cisimle tıkanması sonucu boğulmayı engellemek için kullanılan bir ilk yardım tekniğidir.

Her an her yerde yaşayacağımız ölümcül bir sorundur boğulma tehlikesi, hem bebeklerde hem de yetişkinlerde sık rastlansa da doğru müdahale ile üstesinden gelebiliriz.

Heimlich Manevrası Nasıl Uygulanır?

Manevrayı uygulayıp, cisimden tamamen kurtulduktan veya nefes almanıza olanak tanıyacak şekilde yerinden oynamasını sağladıktan sonra oturarak, nefes alışverişinizin normal ritmini bulmasına izin verin. Müdahale sonrasında mutlaka bir doktora görünmeniz gerektiğini unutmayın.

En çok ihtiyacımız olan sağlıklı bir beden ve sağlıklı psikoloji bizimle olsun.

Heimlich Manevrası Uygulama


Bebeklerde

Yüzü yere bakacak şekilde kolunuzun üzerine yerleştirin ve aynı kolunuzla çenesinden tutarak başını destekleyin. Bu pozisyonu alırken, ağzını kapatmadığınızdan ve boynunun eğilmediğinden emin olun.

Elin topuğu ile hızla 5 kez sırtına kürek kemikleri arasına aşağıdan yukarıya doğru vurun. Devam ediyorsa çocuğu yüzü yukarı bakacak biçimde dizinize yatırın. Kafasının vücudundan bir miktar daha aşağıda olmasını sağlayın ve elinizle kafasını desteklediğinizsen emin oldun. İki parmağımızla göğüs kafesinin alt orta noktasına hızlı biçimde 5 kere baskı yapın.

Yetişkinlerde

Sırta vurmak cismin soluk yoluna iyice yerleşmesini sağlar,  vurmadan derhal manevraya geçilmelidir.

Hastaya oturur pozisyonda ya da ayaktayken arkadan sarılın. Bir elinizi, başparmağınız üste gelecek biçimde yumruk yaptıktan sonra diğer elinizle sıkıca kavrayın midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yumruğunuzu yerleştirin. İçe ve yukarı olacak şekilde 5-6 kez kuvvetlice kendinize doğru çekin.

Kendi kendine

Kuvvetlice öksürün. Eğer değişiklik olmuyorsa, bir elinizi yumruk yaptıktan sonra karnınızın ve göğüs kafesinizin arasına yerleştirin. Diğer elinizle yumruk yaptığınız elinizi kendinize doğru çekin.

Masa, tezgah sandalye benzeri sert bir nesneden yardım alarak yumruk yaptığınız elinizi diyaframınız ve bulduğunuz sert cisim arasına yerleştirip, kendinizi hızlıca ileriye doğru itin. Diyaframınıza yaptığınız baskıyla cismi bulunduğu yerden çıkarmaya çalışın.


Benzer Makaleler

Neden Kediler Islanmaktan Nefret Ediyor?
Köpeklerin Dilleri Aracılığıyla Terlediğini Biliyor Muydunuz?
Yapay Örümcek Ağı Mümkün Mü?
Ajan Portakal, Vietnam Savaşı
Ya Beynimizin %100’ünü Kullanabilseydik?
Bir At Matematik Sorularına Doğru Cevap Verebilir Mi?
Tunç Çağında Kullanılan Hançerlerin Asıl İşlevi Ortaya Çıktı
Ne Yapacağını Unutma Durumu: Kapı Eşiği Etkisi
Neden Küçük Şeyleri Erteliyoruz?
ASELSAN Çevre ve İklim Ödülü Aldı
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER