Konya Bilim Merkezi BilimUp

Havuç Görme Gücünü Artırır Mı?

2 dk
553

Çocuklara sebzeleri sevdirmek ve yeme alışkanlığı kazandırmak için ebeveynler türlü yollar dener. Havuç da bu sebzelerden biridir. Genelde "havuç yersen gözlerin daha iyi görür ve gözlerin güzelleşir" deriz. Peki bunun aslı nedir? 

Havuç Gerçekten Görme Gücünü Artırır mı?

Bu soruya hem evet hem hayır diyebiliriz. Hali hazırda bir görme probleminiz varsa havuç bunu iyileştiremez. Ancak havucun içeriği genel göz sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir. Havuç, vücudun göz sağlığı için ihtiyaç duyduğu A vitaminine dönüştürülen beta-karoten maddesini içerir. 


Birçok turuncu meyve ve sebzede bulunan bir karotenoid pigment olan beta-karoten, A vitamini için önemli bir öncüdür. Aşırı A vitamini eksikliği körlüğe neden olabilir. Bununla birlikte, görme problemleriniz A vitamini ile ilgili değilse, kaç tane havuç yerseniz yiyin problem çözülmeyecektir. Beta-karoten içeren tek sebze havuç değildir. Tatlı patates, mango, balkabağı, kayısı ve kavun gibi diğer turuncu renkli yiyecekler de beta-karoten kaynaklarıdır. Bu pigment, süt ürünlerinde, yumurta sarısında da bulunabilir.

Havuç, ayrıca bir antioksidan olan lutein içerir. Lutein açısından zengin yiyeceklerin, gözün retinasının yakınındaki oval şekilli sarı alan olan makuladaki pigment yoğunluğunu arttırdığı izlenmiştir. Makuladaki pigment yoğunluğu ne kadar büyükse, retinanız o kadar iyi korunur ve sarı nokta hastalığı riskiniz o kadar düşük olur. Lutein; ıspanak, lahana ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur.


Benzer Makaleler

Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Ağaçlar Neden Reçine Üretir?
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Tükürük Ne İşe Yarar?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Kan Bağış Türleri Nelerdir?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
Böceklerde Bacak Çeşitliliği
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER