Konya Bilim Merkezi BilimUp

Finansın Geleceği DEFI Teknolojisi

2 dk
416

DEFI merkeziyetsiz (Herhangi bir yapıya bağlı olmayan) finans anlamına gelen bir blok zinciri teknolojisidir. Diğer banka ve ödeme sistemlerinin yanı sıra merkeziyetsiz olmasından kaynaklı hem daha güvenli hem daha hızlı hem de daha ucuzdur.

Diğer sistemlere göre başlıca avantajları açık, esnek, hızlı ve onay gerektirmemesidir. Açık yani her kesimden insan kullanabilir. Sadece belirtilen blok zincirinde ödenmesi gereken gönderim ücretine sahip olunması yeterlidir. Esneklik, blok zinciri üzerinde yer alan diğer para birimlerini göndermeye olanak sağlamasından kaynaklı sahip olduğu bir diğer özelliktir. Hızlı normal banka sistemleri gibi saniyeler içinde para gönderim olanağı sağlanmaktadır. Onay gerektirmemesi yüksek miktarlarda para gönderiminde ekstra insan onayına ihtiyaç duymamasından dolayı verilmiş unvandır.


İşletim yapısı bankalara benzese de birçok özellik bakımından bankalardan ayrılabiliyor. Bunlardan bir tanesi piyasalar kapalı iken al-sat yapılabiliyor. Sözleşme gerektirmeden kontrat cinsinde uzun vadeli yatırım araçları da kullanılabiliyor. Hepsine ek olarak küresel bankaların tüm özelliklerini de bünyesinde barındırıyor.

DEFI çok olmasa da dezavantajlara sahip bir merkeziyetsiz finans sistemidir. Bazı blok zincirlerinde ödenmesi gereken ücretler 8000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca yatırım yaptığınız varlığa göre değişmekle birlikte bazı varlıklar oldukça hareketli bir fiyata sahiptir. Yatırımlarınızdan kazandığınız büyük miktarda paraları ise bulunduğunuz devlete veya sisteme kanıtlamanız gerekmektedir. Bu süreç genelde insanların en rahatsız olduğu süreçtir.

Tüm özellikleri aslında DEFI'ı kimlerin kullandığını ve kimlerin kullanmadığını ortaya koyuyor. Daha düşük ücrette ve hızlı para gönderimi isteyen döviz şirketleri veya yatırımlarını kimsenin görmesini istemediği büyük para sahipleri gibi insan ve insan topluluklarını örnek gösteriyoruz. Peki siz tüm bunlardan sonra DEFI’ı daha derin bir şekilde araştırıp yatırım yapmak veya para göndermek için kullanacak mısınız?


Benzer Makaleler

Nostalji Sevmeye Programlı Olabilir Misiniz?
Çalma Hastalığı, Kleptomani
Milgram Deneyi: Otoriteye Neden Boyun Eğeriz?
Her Gülümseme Aynı Mıdır?
Kağıtlar Nasıl Oluşur?
Neden Yalan Gerçeğe Göre 6 Kat Hızlı Yayılır?
Finansın Karmaşık Karakteri
Kelimelerin Kullanım Sıklığındaki Akıl Almaz Orantı: Zipf Yasası
Dünyanın Nüfus Kapasitesi Var mı?
Görgülü Kuşlar Neden Gördüğünü İşler?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER