Konya Bilim Merkezi BilimUp

Fantastik Ağaçlar

Demet Demir
8 dk
2598

 Fantastik bir kitaptan veya filmden fırlamış gibi gözüken bu ilginç ağaçlar aslında doğanın eşsiz güzelliğinin birer parçası.

Flamboyant Ağacı

Dünyanın en güzel ağaçlarından biri olan Flamboyant, Türkçe’ye “Ateş Ağacı” olarak geçmiştir. Dünyanın en renkli ağaçlarından biridir. Parlak kırmızı, kızıl, turuncu ve sarı tonlu çiçekleri bulunur. Yaşayabileceği bölgeler tropik veya yarı tropik iklimlere sahip olmalıdır ancak kuru ortamlara da dayanıklı olabilirler.


Wisteria Ağacı

Baklagillerden bir sarmaşık olan Mor salkım ağacı'nın ana yurdu Çin'dir. Budanmadığı takdirde boyu 20-30 metreyi ulaşan bu türün 70 yıl kadar yaşaması mümkündür. Siz de ülkemizde kolaylıkla yetişebilen Mor Salkımdan bahçenize dikebilirsiniz.


Japon Akçaağaçları

Japon Akçaağaçları Japonya, Çin ve Kore' ye özgü, 5 uçlu yaprakları olan küçük ağaçlar ve çalı türleridir. Doğada bulunan yüzlerce değişik türü vardır. Bu ağacın en büyük özelliği elbette gökkuşağı renklerine sarılmış olması. 15 metreye kadar uzanabilen bu ağaçlar aynı zamanda bonsai olarak da yetiştirilebiliyor.


Kiraz Çiçeği Ağacı

Sakura, Japonca kökenli bir kelimedir. Kelimenin Türkçe karşılığı ise kiraz çiçeği anlamını taşımaktadır. Japon kültüründe önemli bir yere sahip olan Sakura ağacı aynı zamanda Japonya'nın ulusal simgesi olarak da bilinmektedir. Bu özel ağacın tohumlarının ise ülke dışına çıkması yasaktır. Fakat Kyoto'yla kardeş şehir olan Konya'daki parklarda yüzlerce sakura ağacı var.


Angel Oak Ağaçları

Fantastik filmlerden çıkmış gibi görünen bu ağacın adı “Angel Oak” Türkçesi ise Melek Meşesi. Güney Karolina’da bulunan bu ağacın yaşının 900 olduğu tahmin ediliyor. Anlayacağınız hayli yaşlı ve bilge bir ağaç.


Ormangülü Ağacı

Ağaçların içerisinde görüntü açısından en estetik duran türleri arasında gelen orman gülü ağacı, genel olarak gür bir şekilde açtıkları kırmızı, sarı, pembe, mor ve mavi gibi çiçekleri ile bilinmektedir. Bodur bitkiler içerisinde değerlendirilse de boyu 20 - 25 metreye kadar çıkabilen türleri de bulunmaktadır. Ormangülü ağaçları bol su istemektedir. Bu nedenle de dikimi yapılan yerdeki yağış oranına dikkat edilmelidir. Türkiye'de orman gülü genel olarak Kuzey Marmara'nın ormanlık ve yüksek alanlarında ve Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.


Dragonblood Ağaçları

Hint Okyanusu'nda bulunan daima yeşil ve iğne yapraklı bir ağaç türüdür. Bu ağacın dallarının hepsi değişik bir eğimle yukarı doğru baktıklarından, yukarıya doğru işaret eden ters şemsiye görünümünde veya mantar görüntüsündedir. Ejder-Dragon Ağaçları, özsuyu kan rengi olan ağaçlardır. Gövdeleri yaralandığı zaman dışa sızan kırmızı kan rengi bitki öz sıvıları nedeni ile ejder ağaçları olarak adlandırılırlar. Yapılan bilimsel araştırmalarda, kırmızı rengi veren bitki özsu içinde, insan ve hayvanların kanında bulunan hem’in (hemoglobulin içindeki demir) bulunduğu gösterilmiştir.


Gökkuşağı Okaliptus Ağacı

Bu bir çeşit fotoğraf filtresi değil, ağacın doğası. Büyüleyici bir ağaç olan Gökkuşağı Okaliptus Ağacı, Filipinler’de yer alıyor. 20 metreye kadar uzayabilen, gövde kalınlığı 2 metreyi görebilen bu ağaç, kabuklarını döktüğü zaman bedeninde rengarenk bir görünüm sergiliyor.Benzer Makaleler
Eğik Pisa Kulesi Nasıl İnşa Edildi?
Tarhana Mucizesi
Türkiye'deki Önemli Sarnıçlar
Nesneleri ve Alanı Düzenlemeye Yönelik Çin Sanatı: Feng Shui
Dünyanın En Görkemli Sarayları
Rüyaların Dünyasına Yolculuk
Eskimolar İglolarını Nasıl Isıtır?
En İlginç Müzik Aletleri
En İlginç Köprüler
Bir Saat Neden 60 Dakikadan Oluşur?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER