Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Evrende Karanlık Enerji Olmasa Ne Olurdu?

Konya Bilim Merkezi
2 dk
1957

Kara enerji olarak da bilinen karanlık enerjinin varlığı, astrofizik alanında yaygın olarak kabul gören bir teoridir. Kara enerjinin evrenin hızlanan genişlemesinin arkasındaki güç olduğu düşünülmektedir. Varlığı, gözlemler ve deneyler yoluyla ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca varlığının evreni anlamlandırma açısından geniş kapsamlı etkileri olduğuna inanılmaktadır. Ancak, ya evrende kara enerji olmasaydı?


Karanlık enerjinin yokluğu, evrenin genişlemesi hakkındaki mevcut anlayış için büyük bir değişimi meydana getirmesi muhtemeldir. Evrenin hızlanarak genişlemesi yerine evren yavaşlıyor olacaktı. Bu yer çekiminin genişlemeyi zamanla yavaşlatacağı anlamına gelmektedir. Yavaşlayan bir evren sonunda kendi içine çökerek büyük bir çöküşe yol açacağı için bu durum, evrenin hakkındaki anlayışımızı değiştirirdi.

Karanlık enerjinin evrende var olmamasının evrenin büyük ölçekli yapısı için de sonuçları olacaktır. Kozmik mikrodalga arka plan radyasyonu ve evrenin büyük ölçekli yapısı ile ilgili gözlemler, kara enerjinin varlığına dair kanıtlar sağlamıştır. Karanlık enerjinin, galaksi kümeleri ve süper kümeler gibi büyük ölçekli yapıların oluşumunda rol oynadığı düşünülmektedir. Karanlık enerjinin olmaması durumunda, bu yapılar oluşmamış olabilir veya farklı şekillerde oluşabilirdi.

Kara enerjinin yokluğunun bir başka sonucu da kara enerjinin evrene eşit olarak dağılmış sabit bir enerji yoğunluğu olduğunu öne süren kozmolojik sabit teorisinin artık geçerli olmayacağıdır. Bunun yerine, evrenin gözlemlenen ivmesini açıklamak için yeni teorilerin geliştirilmesi gerekecektir. Sonuç olarak, karanlık enerjinin yokluğu; evreni ve evrenin genişlemesini anlamamız için geniş kapsamlı sonuçlara sahip olacaktır. Evrenin evrimi ve yapısı hakkındaki anlayışın yeniden yorumlanması ve gözlemlenen fenomeni açıklamak için yeni teorilerin geliştirilmesi gerekecektir.

Kara enerji geniş çapta kabul görse de özelliklerini ve davranışını daha derinden anlamak için evren anlayışımızı sürekli olarak sorgulamak ve test etmek önemlidir. Bununla birlikte, bunların hepsi varsayımsal senaryolardır ve karanlık enerjinin varlığı, astrofizikte aktif bir araştırma alanı olmaya devam etmektedir. Karanlık enerjinin evrendeki rolünü tam olarak anlamak için daha fazla araştırma ve gözlem yapılması gerekmektedir.


Kaynakça
  1. Dodelson, S., & Liguori, M. (2006). Can Cosmic Structure Form without Dark Matter? Physical Review Letters, 97(23). doi:10.1103/physrevlett.97.231301
  2. https://www.forbes.com/sites/startswithabang/2016/05/19/how-would-our-universe-be-different-without-dark-energy/?sh=37a25ae94144
  3. https://gizmodo.com/without-dark-matter-there-would-be-no-life-1665620592
Benzer Makaleler
Ay Denizlerdeki Suyu Nasıl Çeker?
Rüzgar Tulumu Nasıl Çalışır?
Bumerang Nasıl Çalışır?
Anti-Madde Nedir?  Anti-Madde İle Karşılaşırsanız Yok Olur Musunuz?
Suyun Sıcaklığı Eriyen Buzun Şeklini Belirleyebilir Mi?
Ölçülebilen En Kısa Zaman Birimi: Zeptosaniye
Nükleer Enerjinin İki Yüzü
Bitkilerden İlham Alan Transforigami Mikroakışkanları
Hidrojenli Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hidrojen Yakıtlı Araçlar Neden Yaygınlaşmadı?
Yıldızlar Neden Göz Kırpar?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER