Konya Bilim Merkezi BilimUp

En Yüksek Binalar

4 dk
237

İnsanlar tarih boyunca en yüksek binayı yapmak için birbiriyle kıyasıya yarıştı. Bu yarış, günümüzde de devam ediyor.

Dünyanın en yüksek beş binasını sizler için derledik.

Burj Khalifa – Burç Halife (BAE)

Dubai’de yer alan bina 828 m yüksekliğindedir. Dünyanın en yüksek yapısıdır. Ayrıca Burç Halife, dünyanın en hızlı asansörü (saatte 64 kilometre), dünyanın en yüksekte bulunan camisi (158. katta), dünyanın en yüksek restoranı (122. katta) gibi birçok rekora sahiptir.
Şanghay Kulesi (Çin)

Bükümlü yapısıyla dikkat çeken bina uzay çağına yakın olduğumuzu hissettiren yapılara güzel bir örnek. 632 m yüksekliğindedir. 29 Kasım 2008'de başlayan inşaatın tamamlanması 7 yıl sürmüştür.
Ebrac el-Beyt (Suudi Arabistan)

Mekke'de 1781 tarihinde Osmanlı Devleti tarafından yapılan Ecyad Kalesi 2002 yılında Suudi Arabistan tarafından yıkılarak Ebrac el-Beyt yaptırılmıştır. Saat kadranı da bulunan bina 601 m’dir.
Ping An Uluslararası Finans Merkezi (Çin)

Çin'in silikon vadisi Shenzhen'de bulunan Ping An Finans Merkezi Binası (PAFC), 599 metrelik yüksekliği ve 115 kat sayısıyla 2017 yılından itibaren şehrin simgesi olmuş durumda. Ayrıca binanın asansör sistemleri ve yürüyen merdivenleri de bir Türk firması tarafından kurulmuştur.
Lotte World Kulesi (Güney Kore)

Seul’de bulunan gökdelen 555 m yüksekliğindedir. Toplamda 505.300 metrekarelik bir zemin alanına sahiptir. Gökdelenin tasarımında, Kore'nin geleneksel seramik, porselen ve kaligrafi gibi sanatlarından esinlenilmiş. Benzer Makaleler

Bilinçaltı Reklamcılık
Cüce Ağaç: Bonsai
Dünyanın En Görkemli Sarayları
En İlginç Müzik Aletleri
En İlginç Köprüler
Gemilerin Altı Neden Kırmızıdır?
Çayın Rengi Bize Ne Anlatır?
Dünyadaki En İlginç Müzeler
Efsane Nedir?
Sahici Olana Nasıl Yakınlaşacağız?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER