Konya Bilim Merkezi BilimUp

En İlginç Köprüler

Demet Demir
8 dk
1126

Bazen şehrin önemli bir simgesi, bazen iki yeri birbirine bağlayarak ulaşımı kolaylaştıran bir araç, bazense sadece güzel bir manzarayı gözler önüne sermesi için tasarlanmış bir platform…

Dünyanın dört bir yanından göz kamaştıran, ilginç köprüleri derledik.

Shiniuzhai

Çin'in Hunan eyaletindeki Shiniuzhai, dünyanın en yüksek ve uzun cam köprüsü.

Denizden 523 metre yükseklikte bulunan köprü her yıl yüzbinlerce turisti buraya çekiyor.


Gateshead Milenyum Köprüsü

İngiltere'deki Gateshead Milenyum Köprüsü, 2001 yılında açılmıştı. 127 metre uzunluğundaki "dünyanın ilk eğimli köprüsü"nün yüksekliği 50 metre.


Gold Bridge, Vietnam

Deniz seviyesinden 1.4 km yükseğe kurulmuş bu köprü sizce de fantastik bir film sahnesinden çıkmış gibi görünmüyor mu? Geçtiğimiz haftalarda Vietnam’ın turistik bölgelerinden dağlık Bà Nà Hills’te açılan Gold Bridge, dağ manzaralarını doya doya seyretmeniz için mükemmel bir nokta.


Magdeburg Su Köprüsü, Almanya

Normalde kara araçlarının ya da yayaların geçmesine alışık olduğumuz köprülerden farklı olarak Elbe Nehri’nin üzerinde kurulmuş Magdeburg köprüsünden gemiler geçiyor! Berlin yakınlarındaki köprü inşa edilmeden önce iki kanal arasında geçiş yapmak uzun ve zorlu bir süreçti.


Ponte Vecchio, İtalya

Tarihi ve ikonik köprü Ponte Vecchio, Floransa’nın simgelerinden. Bu köprüyü ilginç kılan yalnızca tarihi değil, üzerinde bulunan binalar ve içlerindeki dükkanlar. Ponte Vecchio 2. Dünya Savaşı’nı bile atlatan bir köprü ve bu yüzden çok özel. Bir yandan Arno Nehri’ni geçerken bir yandan alışveriş yapabilirsiniz!

Millau Viyadüğü, Fransa

342 metre yüksekliğe sahip olan Millau Viyadüğü köprüsü 2004’te açıldı. Adeta bulutların üzerinde süzülür gibi geçtiğiniz köprü, Tarn Nehri Vadisi’ni boydan boya geçiyor. Yedi sütunun üzerinde yaklaşık 2,5 km boyunca uzanan bir modern zaman mimari harikası.


Capilano Cliff Walk, Kanada

Vancouver’da bulunan Capilano Cliffwalk kesinlikle yükseklik korkusu olanlara göre değil! Capilano Nehri’nin oluşturduğu kanyonu 70 metre yüksekten seyretmenize olanak veren bu 213 metrelik köprü, uçurumun kenarlarına sabitlenmiş.


Khaju Köprüsü, İran

17. yüzyılda Şah 1. Abbas tarafından yaptırılan bu zarif köprü İsfahan’da bulunuyor. İran mimarisinin en nadide örneklerinden biri olan Khaju Köprüsü aynı zamanda bir baraj görevi görmek üzere tasarlanmış. İki katlı kemerli yapısı ve renkli fayanslarıyla özellikle de geceleri ışıklandırıldığında muhteşem bir görünüme bürünüyor.


Musa Köprüsü, Hollanda

17. yüzyılda şehirleri yağmacılara karşı korumak için kazılan bu hendek günümüzde, yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için kullanılan bir açık hava dinlenme alanının parçası. Hendek ve çevresine yapılan restorasyon kapsamında, geçişi kolaylaştırmak için bir köprü inşa planı da varmış, ancak bunu sıradan bir köprüyle yapmak yerine, suyu ismini aldığı Musa Peygamber gibi ikiye ayıran ve sizin suyun arasından geçmenizi sağlayan son derece ilginç tasarımlı bu ‘köprü’ ile yapılmış.


Benzer Makaleler
Eğik Pisa Kulesi Nasıl İnşa Edildi?
Tarhana Mucizesi
Türkiye'deki Önemli Sarnıçlar
Nesneleri ve Alanı Düzenlemeye Yönelik Çin Sanatı: Feng Shui
Haberleşmenin En Gizli Hali Steganografi Nedir?
Dünyanın En Görkemli Sarayları
Rüyaların Dünyasına Yolculuk
Öncü Gezgin: Marco Polo
Eskimolar İglolarını Nasıl Isıtır?
En İlginç Müzik Aletleri
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER