Konya Bilim Merkezi BilimUp

Dünyanın En Görkemli Sarayları

Demet Demir
9 dk
1439

İmparatorların ve kralların düşmanlarına büyüklüklerini göstermek ya da kendilerini güvende tutmak için inşa ettirdiği ihtişamlı saraylar, günümüzde hâlâ ilk günkü heybetini koruyor.

Tarihin en büyük tanıkları olan bu görkemli sarayları sizler için derledik.

Topkapı Sarayı / Türkiye

Osmanlı İmparatorluğu'nun kalbi Topkapı Sarayı, Türkiye'nin en görkemli sarayları listesinde ilk sırada olmayı hak eden muhteşem detaylara sahip bir tarihi yapıttır. Yüzyıllar boyunca padişahların ve sultanlarının ikametgahı olmakla beraber devletin yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı, el işçiliğinin en güzel örnekleri çiniler, altından ve sedeften işlemeler, görenleri kendine hayran bırakıyor. Ayrıca İngiltere’de 'altın oran' göz önünde bulundurularak yapılan bir araştırmada, Topkapı Sarayı dünyanın en güzel sarayı seçildi. İngiltere'de money.co.uk adlı internet sitesinin yaptığı araştırmaya göre, Topkapı Sarayı İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in de yaşadığı Buckingham Sarayı da dahil olmak üzere Schönbrunn, Elhamra, Neuschwanstein gibi dünyanın dört bir yanındaki birbirinden ünlü sarayları geride bırakarak 'En Güzel Saray' unvanının sahibi oldu. 
İshak Paşa Sarayı / Türkiye

Yapımı tam 99 yıl süren Türk mimarisinin en etkileyici eserlerinden İshak Paşa Sarayı, Osmanlı'nın son büyük eserlerinden biridir. Sanat tarihi yönünden büyük bir değere sahip olan sarayda Selçuklu mimarisi ve Avrupa barok sanatının da kullanıldığı sarayda İran sanatına da yer verilmiştir. Türkiye'de nadir rastlanan şato tipindeki saray, aynı zamanda dünyada ilk defa kalorifer tesisatı döşenen saray olarak da dikkatleri çekiyor.

Ahıskalı ustalar tarafından inşa edilen İshak Paşa Sarayı'nın önemli kısımları tarih içerisinde tahrip edilse de Cami kısmı, sağlamlığını korumuştur. Kabartma ve zengin bitki motifleriyle bezenmiş duvarları, selamlık kısmında bulunan ahşap konsolda yer alan kanatlı ejder, aslan ve insan figürleri Türk sanat tarihi açısından eşsiz bir değere sahiptir.

İshak Paşa Sarayı, Yaşar Kemal'in Ağrı Dağı Efsanesi kitabında Gülbahar ve Ahmed'in aşkına şahit olan yer olarak karşımıza çıkmaktadır.
Pena Ulusal Sarayı (Palacio da Pena) / Portekiz

Lizbon'un şirin kasabası Sintra'nın en yüksek tepesinde bulunan Pena Ulusal Sarayı, 19. yüzyılda inşa edilmiş hem görkemli hem de renkli bir saray. Saray, yapıldığı ilk yıllarda manastır olarak kullanılmış fakat çok yüksek bir zirvede bulunmasının sonucu olarak yıldırım düşmüş ve kullanılamaz hale gelmiş. Olaydan yaklaşık 100 yıl sonra Portekiz Kralı 2 Ferdinand, Alman bir mimara sarayı yeniden inşa ettirmiş. Ferdinand'ın da tavsiyeleriyle ortaya bu renkli saray çıkmış ve Pena Sarayı, ulusal varlık listesine dahil edilmiştir.
Umaid Bhawan Sarayı / Hindistan

Hindistan'ın Gaj Singh ve Jodhpur kraliyet ailelerinin evi olarak bilinen Umaid Bhawan Sarayı, bir kısmı müze bir kısmı otel olarak kullanılmaktadır. 2016 yılında "Dünyanın en iyi oteli" seçilen saray, Rönesans, İngiliz ile Moğol mimarisi tarzından esintilerle tasarlanmıştır. 15 yılda 3000 işçinin çalışarak tamamlayabildiği saray, şehrin en önemli cazibe merkezlerinden birini oluşturuyor.

Bahçesi, özel koleksiyonları, arabaları ve eşyaları görebileceğiniz Umaid Bhawan Sarayı, lüks yaşamın hakim olduğu Hindistan'ın ortasında bir vaha görüntüsü oluşturuyor.
Yasak Şehir / Çin

Çin'in ulusal miraslarından biri olarak kabul edilen Yasak Şehir, Ming ve Qing Hanedanları dönemlerinde imparatorluk sarayı olarak inşa edilmiş 8 bin 700'den fazla odaya sahip devasa bir komplekstir. Kraliyet rengi olan yeşilin bolca kullanıldığı saray, dünyanın en geniş sarayı ve en iyi korunmuş ahşap yapısı olarak UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi'ne alınmıştır. Hükümdarın güvenliğini sağlamak için etrafı su kanallarıyla çevrelenen saray, dünyanın en iyi güvenlik önemleriyle korunmaya alınmış ve bu sayede 600 yıl içerisinde hiçbir imparator sarayda suikaste uğramamıştır.

Çin Devrimi sonrasında önemini yitiren saray, günümüzde müze olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir. 
Neuschwanstein Kalesi / Almanya

Almanya'nın Füssen kenti yakınlarında muhteşem bir doğada bulunan Neuschwanstein Kalesi, Avrupa'nın en çok merak edilen ve gezilen saraylarından biridir. Peri masallarındaki şatolara benzemesi nedeniyle yoğun ilgi gören saray, Kral 2. Ludvig tarafından kralın gözlerden uzak özel konaklaması için inşa edilmiştir. 
El Hamra Sarayı / İspanya

Granada ve Endülüs denince akıllara ilk gelen muhteşem mimarisiyle El Hambra Sarayı olacaktır. Granada'ya yalnızca El Hambra Sarayı'nı görmek için bile gidebilirsiniz ve buna pişman olmayacağınız bir mimarlık harikasıyla karşılaşabilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan saray, İslam sanatının zarafeti ile detaylarla gizlenen ihtişamın en güzel örneğini sunuyor.

Granada'da bulunan El Hambra Sarayı, ilk önce kale olarak inşa edilmiş fakat 1333 yılında 1. Yusuf döneminde saray olarak kullanılmaya başlanmış. Binbir gece masallarından bir yapıt olarak görünen sarayın birbirine bağlı sayısız odası, geniş avlularının hepsi uyum içerisinde eşsiz bir mimari örneği oluşturmaktadır. 


                     


Benzer Makaleler
Eğik Pisa Kulesi Nasıl İnşa Edildi?
Tarhana Mucizesi
Türkiye'deki Önemli Sarnıçlar
Nesneleri ve Alanı Düzenlemeye Yönelik Çin Sanatı: Feng Shui
Haberleşmenin En Gizli Hali Steganografi Nedir?
Rüyaların Dünyasına Yolculuk
Öncü Gezgin: Marco Polo
Eskimolar İglolarını Nasıl Isıtır?
En İlginç Müzik Aletleri
En İlginç Köprüler
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER