Konya Bilim Merkezi BilimUp

Doğal Taşlar Şifalı Mıdır?

Konya Bilim Merkezi
1 dk
736

Doğal Taşlar Şifalı Mıdır?

Doğal taşları tutmanın veya üzerinizde taşımanın ruhsal, zihinsel ve fiziksel iyileşmeyi teşvik ettiği düşünülmektedir, peki gerçekten şifa özellikleri var mı?

Çanakkale Üniversitesi’nde yapılan bir anket araştırmasına göre, katılımcıların %50’si doğal taşların şifa kaynağı olduğuna inanmaktadır.

Doğal taşların alternatif ilaçlarda ve ritüellerde kullanıldığına dair tarihsel kanıtlar bir yana, aslında bu iddiaların doğru olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur. İnsanların hissettiklerini iddia ettikleri güçler veya titreşimler, daha çok telkin gücüne veya plasebo etkisine duyarlı olma durumudur. Bilime göre, herhangi bir iyileştirici veya onarıcı gücü yoktur, ancak iyileştiriciliğine olan inanç kesinlikle güçlü bir etki olabilir.

2001'de Dr. Chris French, 80 gönüllüyle yaptığı bir çalışmada; katılımcıların yarısına gerçek, yarısına ucuz, plastik taşlar verildi, ancak her iki grup da anlatılan ürpertiyi, iyi gelen titreşimleri hissettiğini bildirdi. Çalışmada sadece altı katılımcı hiçbir şey hissetmediklerini bildirdi.

Benzer Makaleler
Pancar Tüketmek Kalbin Daha Sağlıklı Olmasını Sağlar Mı?
Antibiyotik Direnci
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Soğuk Suya Maruz Kalmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?
Çok Şeker Yemek Diş Çürütür mü?
Asperger Sendromu Nedir?
Migren Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Ayı Üzümünden Cildimize Dokunuş: Alfa-Arbutin
Kulağımız Neden Çınlar? Kulak Çınlaması (tinnitus) Nedir?
Yutma Bozukluğu: Disfaji Nedir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER