Konya Bilim Merkezi BilimUp

Doğal Taşlar Şifalı Mıdır?

Konya Bilim Merkezi
1 dk
975

Doğal Taşlar Şifalı Mıdır?

Doğal taşları tutmanın veya üzerinizde taşımanın ruhsal, zihinsel ve fiziksel iyileşmeyi teşvik ettiği düşünülmektedir, peki gerçekten şifa özellikleri var mı?

Çanakkale Üniversitesi’nde yapılan bir anket araştırmasına göre, katılımcıların %50’si doğal taşların şifa kaynağı olduğuna inanmaktadır.

Doğal taşların alternatif ilaçlarda ve ritüellerde kullanıldığına dair tarihsel kanıtlar bir yana, aslında bu iddiaların doğru olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur. İnsanların hissettiklerini iddia ettikleri güçler veya titreşimler, daha çok telkin gücüne veya plasebo etkisine duyarlı olma durumudur. Bilime göre, herhangi bir iyileştirici veya onarıcı gücü yoktur, ancak iyileştiriciliğine olan inanç kesinlikle güçlü bir etki olabilir.

2001'de Dr. Chris French, 80 gönüllüyle yaptığı bir çalışmada; katılımcıların yarısına gerçek, yarısına ucuz, plastik taşlar verildi, ancak her iki grup da anlatılan ürpertiyi, iyi gelen titreşimleri hissettiğini bildirdi. Çalışmada sadece altı katılımcı hiçbir şey hissetmediklerini bildirdi.

Benzer Makaleler
Antibiyotik Direnci
Uyurken Dişlerimizi Neden Sıkarız?
Plasebo Etkisi Nedir?
Aile Yemekleri
En Fazla Bakteri Mutfak Süngerlerinde
Kalp Krizi Nasıl Oluyor?
Güneş Kremi Nasıl İcat Edildi?
Soğukta Çenemiz Neden Titrer?
Salgın Hastalıklar - Çiçek Hastalığı
İdrar Kaçırma Neden Gerçekleşir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER