Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Diyetten Sonra Verilen Kilo Neden Geri Alınır?

Konya Bilim Merkezi
2 dk
1163

Bıktığınız kilolardan hızlıca kurtulmak istediğinizde bir anlık motivasyonla sıkı diyetlere başlayabilirsiniz. Normalde tükettiğiniz gıdaları bir anda kesince anlık olarak kilo verdiğinizi de gözlemlemişsinizdir.

Peki neden sıkı diyetlerle verilen kilolar, kısa bir süre sonra geri alınır?

Vücut ağırlığımızın %5’ini kaybetmenin bile kalp krizi riskinin azalmasına, kan basıncının düşmesi, mental sağlığın iyileşmesi ve kanser riskinin azalması dahil olmak üzere birçok sağlık yararı vardır. Kilo ile ilgili tüm olaylar beyin tarafından kontrol edilmektedir. Beynin kilo kontrol merkezi, hipotalamus adı verilen bir bölgededir. Hipotalamus, vücuttan ve beynin diğer bölümlerinden gelen sinyalleri yorumlayarak açlık ve tokluk hislerini düzenler. Böylece vücudun ağırlığını kontrol eder.

Ayrıca hipotalamus, beynin metabolizmayı kontrol eden diğer bölümleriyle iletişim kurar. Bu karmaşık sistem, vücudun alışık olduğu ağırlık olan bir “ağırlık ayar noktasını” belirler. Daha sonra metabolizmamızı ve kalori tüketimimizi ayarlayarak vücudun ağırlığını korumaya çalışır.

Bazı bilim insanları, orta derecede kilo kaybının vücudun enerji tüketimini önemli ölçüde azaltarak kilo kaybına karşı savunma yaptığını göstermişlerdir. Yapılan çalışmalar, vücudun tercih sırasını glikojen, yağ ve daha sonra kas olmak üzere farklı enerji depolarını tüketerek yağsız vücut ağırlığı kaybını engellemek için bir tür açlık moduna girdiğini kanıtlamışlardır.

Vücut, uykudayken bile organ fonksiyonlarının korunması için büyük bir oranda enerji harcar. Obez insanlarda dinlenme metabolizma hızı önemli ölçüde artar. Bu durumun belki de daha dazla kilo alımını engellemek için yapıldığı düşünülmektedir. Ne yazık ki kilo verirken vücudun metabolizma hızı yavaşlayabilmektedir. Aktif tiroit hormonundaki (T3) azalmalar ve açlığı teşvik eden beyne geri dönen hormonal mesajlardaki değişiklikler bu yavaşlamaya sebep olabilmektedir.

Yapılan çalışmalarda elde edilen bulgulara göre; dinlenme metabolizma hızındaki azalmanın orantısız bir şekilde büyümesi ve uzun süre devam etmesi, kilo verme öncesindeki yaşam tarzına dönerek kaybedilenden daha fazla kilonun yeniden alınmasına yol açmaktadır.

Sadece %25 kalori kısıtlaması ve düzenli bir egzersiz programı ile sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürerek verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri almaktan kaçınabilirsiniz. Zaten bir kez istediğiniz kiloya ulaştıysanız tekrar yapabileceğinizi biliyorsunuz.

Kaynakça
  1. Louis J. Aronne, MD, FACP, Cornell University Medical Center, New York, NY.
  2. Greenway, F. Physiological adaptations to weight loss and factors favouring weight regain. Int J Obes 39, 1188–1196 (2015). https://doi.org/10.1038/ijo.2015.59
  3. https://health.clevelandclinic.org/why-people-diet-lose-weight-and-gain-it-all-back/
  4. https://www.nia.nih.gov/news/calorie-restriction-and-fasting-diets-what-do-we-know
  5. https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/adult-overweight-obesity/health-risks
Benzer Makaleler
Vücudumuz Ağrı Kesici Üretir Mi? Tükürük, Ağrı Kesici Görevi Görüyor.
Ayvanın Bilinmeyen Yüzü
Sıcaklığı İletmeyen Metal: Vanadyum Dioksit
Birçok Farklı Saç Rengi Nasıl Oluşur?
Göremediğimiz Farklı Renkler Var Mıdır?
Ses Bariyeri Kırılabilir Mi?
Toprak Verimi Nedir, Nelere Bağlıdır?
Güneş Mars'ta Mavi Batıyor
Lavanta Mucizesi: Lavantanın Faydaları
Hepimiz Birer Yıldız Tozuyuz!
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER