Konya Bilim Merkezi BilimUp

Develerin Hörgücünde Ne Vardır?

Dilara Güven
2 dk
1350

Kendilerine özgü şekilleri olan, sırtlarında adeta bir dağa benzeyen kamburu ile çöl denilince akla gelen ilk hayvan olan develerin hörgüçlerinde ne vardır, hiç düşündünüz mü? Gelin birlikte öğrenelim.

Develer; genellikle Asya, Afrika ve Amerika’nın çöllük bölgelerinde yaşarlar. Önemli bir besi hayvanı olup halen insanların temel ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Yük hayvanı olarak taşımacılıkta, et ve sütü ile beslenmede, spor ve binicilikte kullanılmaktadırlar.


Develer, yiyecek ve su olmadan haftalarca hayatta kalabilmektedir. Suya erişim olmadan çok uzun süre çöl ortamında yaşayabilecek adaptasyona sahiptirler. Çevreye uyum sağlama konusunda uzmandırlar. Kurak koşullara rağmen hayatta kalmaya devam edip yeterli süt üretimini sağlarlar. Aynı zamanda et kaynağı olarak da işlevsel olmaya devam ederler. Diğer hayvanlar çölde açlıktan ve susuzluktan ölebilirler. Ama deve kendi suyunu ve yiyeceğini yanında taşıdığı için hayatta kalır.

Peki develer, hörgüçlerinde ne saklamaktadır? Birçok insan, develerin hörgüçlerinde su depoladığını zannetse de sanılanın aksine burada yağ depolanmaktadır. Devenin yedikleri ve içtikleri ile sırtında yaklaşık 35-40 kg ağırlığında yağdan bir hörgüç oluşur. Yani devenin hörgücü, yolculuğu boyunca kullanacağı bir yağ deposudur. Ancak ilginç olan bu yağ ile su ve enerji üretebilmeleridir. Susadıklarında hörgüçlerindeki yağlar erir ve yağın içinde bulunan su molekülleri ayrışıp doğrudan kana karışır. Böylece hiç durmadan ve susamadan çölde yürümeye devam edebilirler. Ayrıca devenin, mide duvarlarında yer alan matara şeklinde, suyu depoladığı glandular keseler ya da su keseleri denilen ve su kaynağı bulduğunda tek seferde 80-90 litre kadar su alabilen torbacıkları vardır ancak uzun süreli su ihtiyacı için önemli olan yine hörgüçleridir. Hörgüç sayesinde 3 hafta boyunca su içmeden yaşayabilmektedirler. Hörgüçteki bu yağ deposu onların kıtlık zamanlarında beslenme ihtiyacını da gidermektedir. Bir deve gerektiğinde yiyeceksiz olarak iki haftaya kadar hayatta kalabilir.

Sonuç olarak develerin hörgücünde bulunan yağ dokusu, onların hayatta kalmasında önemli bir rol oynamaktadır.


Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
İlaçlar Nasıl Onaylanıyor?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER