Konya Bilim Merkezi BilimUp

Çift Yönlü Aynalar Nasıl Çalışır?

3 dk
834

Çift yönlü aynalar, en çok bir suçlunun sorguya çekildiği zaman polislerin aynanın arkasından izlediği odalarda  kullanılmaktadır. Ancak bu, çift yönlü aynaların tek kullanım alanı değildir. Birçok bale stüdyosu, ebeveynlerin çocuklarının dersleri esnasında pratik yapmasını izleyebilmesi için bu aynaları kullanmaktadır. Bir cam parçası ışığı bir taraftan yansıtırken diğer taraftan nasıl şeffaf kalabilmektedir?


Çift Yönlü Aynaların Çalışma Şekilleri

Tipik olarak aynalar; genellikle alüminyumdan üretilen, metal tabakasını kaplayan bir cam parçasından oluşmaktadır. Işık camdan geçip metale çarptığında yansımaktadır. Bu yüzden aynaya bakıldığında kişi kendini görebilmektedir. İki yönlü cam olarak da bilinen çift yönlü ayna; bir tarafı yansıtıcı diğer tarafı şeffaf olan ve yansımayı görenlere ayna görünümü sağlarken, açık taraftaki kişilerin arkasını görmesine izin veren camdır.

İki yönlü aynalı cam, camın arkasında ince bir metal kaplamadan oluşur ve geleneksel aynalarla aynı şekilde yapılır. Tek yönlü aynalarla çift yönlü aynalar arasındaki farkı oluşturan etken, iki yönlü aynalı camların geleneksel aynaların sahip olduğu metal kaplamanın yalnızca yarısı kadar kaplamaya sahip olmasıdır. Çift yönlü bir ayna çok ince, seyrek bir katmanda uygulanan yansıtıcı bir kaplamaya sahiptir. Oldukça ince olan bu katmana “yarı gümüşlenmiş yüzey” denir. Yarı gümüşlenmiş adı, yansıtıcı moleküllerin camı opak bir ayna yapmak için gereken moleküllerin sadece yarısının kaplanmasından gelmektedir. Moleküler seviyede, camın her tarafında eşit bir film halinde benekli, yansıtıcı moleküller bulunur. Ancak cam, yalnızca yarısı kaplı olan yüzeyi sayesinde ayna olarak çalışmaktadır. Yarı gümüşlenmiş yüzey, yüzeyine çarpan ışığın yaklaşık yarısını yansıtırken diğer yarısının doğrudan geçmesine izin vermektedir.

Bir Aynanın Çift Yönlü Bir Ayna Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bir aynanın çift yönlü bir ayna olup olmadığını kontrol etmek için parmağınızı yansıtıcı yüzeye yerleştirin. Parmağınızla yansıyan görüntü arasında boşluk yoksa çift yönlü bir aynadır. Aynalarla kaplı bir odadaysanız bu yöntemi kullanarak izlenip izlenmediğiniz kontrol edebilirsiniz.


Benzer Makaleler

Ay Denizlerdeki Suyu Nasıl Çeker?
Rüzgar Tulumu Nasıl Çalışır?
Bumerang Nasıl Çalışır?
Anti-Madde Nedir?  Anti-Madde İle Karşılaşırsanız Yok Olur Musunuz?
Suyun Sıcaklığı Eriyen Buzun Şeklini Belirleyebilir Mi?
Ölçülebilen En Kısa Zaman Birimi: Zeptosaniye
Nükleer Enerjinin İki Yüzü
Bitkilerden İlham Alan Transforigami Mikroakışkanları
Hidrojenli Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hidrojen Yakıtlı Araçlar Neden Yaygınlaşmadı?
Yıldızlar Neden Göz Kırpar?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER