Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Bulutlar Nasıl Oluşur?

Dilara Güven
2 dk
1921

Hepimiz çocukken bulutlarla oyun oynamışızdır. Kimi zaman bir dinozor, kaplumbağa kimi zaman ev, pamuk şeker hatta bir çocuk görmüşüzdür gökyüzünde. Ya da bulutları oldukça rahat pamuktan bir yatak olarak görüp üzerinde zıplamışızdır hayallerimizde. Peki bulut nedir, nasıl oluşur? Neden normalde beyaz renkli iken zaman zaman griye dönüşür? Gelin, birlikte öğrenelim.

Bulutlar gökyüzünün süsüdür. Havada asılı duran bu mükemmel yapı aslında su buharından, su damlacıklarından ve buz kristallerinden ibarettir. Gökyüzüne her baktığımızda gördüğümüz bulutlar iklim sisteminin bir parçasıdır. Bulutlar, yağmurları taşıyıp bölge bölge bırakırlar. Yani dünya üzerindeki su döngüsünde, iklimlerin, kuraklık ve sel taşkınlarının oluşumunda önemli bir role sahiptirler. Güneş, dünyamızı sürekli olarak ısıtır. Bu durum; okyanus, deniz ve göllerin ya da toprak yüzeyinin buharlaşmasına ve bitkilerin terlemesine sebep olur. Yani gözle göremiyor olsak da aslında havada su buharı sürekli vardır. Güneş dünyamızı ısıttıkça havadaki bu su buharı da ısınır ve ısınan hava yükselir. Yükselen hava ise soğur. Yeterince soğuyan hava, aşırı doygunluk noktasına ulaşır. Taşıdığı su buharı sıvı ya da katı hale geçerek; su damlası ya da buz kristaline dönüşür. İşte bu dönüşüm, sürekli olarak tekrarlandığında; atmosferde daha önce görünmez olan su buharı artık görünür vaziyettedir. Görünür halde olan temeldeki su buharına bulut adını veriyoruz. Bulutların oluşması için milyarlarca su buharının bir araya gelmesi gerekmektedir. Su damlacıkları ve buz kristalleri birleşip daha büyük damlacık ve kristaller oluşturduklarında artık bulutun taşıyamayacağı bir yük haline gelir ve yeryüzüne yağmur veya kar olarak tekrar iner.


Bulutlar Neden Griye Dönüşür?

Başta güneşi geçiren bu su buharı, ışığı yansıttığı için beyaz renktedir. Fakat yağmur yağmadan önce bilindiği üzere gri bir renk almaktadır. İşte bunun nedeni bulut içindeki su damlacıklarının birleşip büyüyerek güneş ışığının geçmesini engellemesidir. Bu sebeple yağmur öncesinde bulutlar; gri, koyu gri, siyah gibi renklere dönüşmektedir.

İşte, gökyüzünde adeta bir sanat eseri oluşturan bulutlar ne bir pamuk şeker ne de bir dinozordur. Bulutlar aslında havada asılı duran su damlacıkları ve buz kristallerinin yoğunlaşmasıyla oluşan kümelerdir.

Ancak öğrendiğimiz bilgilere rağmen bulutlar; çocuklar ve içindeki çocuğu kaybetmeyenler için hayal gücünün ortaya çıkardığı, havada asılı duran benzersiz şekiller olarak kalmaya devam edecektir.


Benzer Makaleler
Plastik Hakkında Ne Biliyoruz? Plastik Nedir? Plastik Tüketimi
Çikolata Nasıl Beyaz Olur? Beyaz Çikolata Nasıl Yapılır?
Gazlı İçecek Neden Baloncuk Çıkarır?
Sabun Nedir, Elleri Nasıl Temizler?
Pişen Et Neden Renk Değiştirir? Lezzetin Reaksiyonu : Maillard
Günlük Hayatta Kullandığımız Polimerler Nelerdir?
Havanın Ağırlığı Var Mıdır?
Pastörizasyon Gıdanın Bozulmasını Nasıl Engeller?
Grafen Yüzyılın En Büyük Keşfi Olabilir Mi?
Dünyanın En Hafif Katısı: Aerojel
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER