Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Bilinenden Farklı Bir Gürültü: Beyaz Gürültü

Ayşe Edanur Başer
5 dk
1037

Rahatsız edici sesler kategorisinde olan, fakat bir yandan da uykuya dalma noktasında yardımcı olan sesler vardır. Evet doğru okudunuz, bazı “gürültüler” uykuya dalma sürecinde yardımcı olur. Uyumayan çocuklar için özellikle kullanılan fön makinesi sesi, süpürge sesi, dalga sesi gibi beyaz gürültüler, insanların uykuya dalmasını kolaylaştırır. Genel olarak birbirini tekrarlayan uğultulu sesler olarak düşünülen beyaz gürültü, düşünülenin aksine daha kapsayıcı bir tanıma sahiptir.

Neden Beyaz Gürültü Denilmektedir?

Beyaz gürültü, düz spektral bir yoğunluğa sahip olan ve eşit yoğunluktaki frekanslardan oluşan rastgele bir parazit türüdür. Yani bu gürültü çeşidi, 20.000’e yakın ses frekansının bir araya gelmesiyle oluşur. Belirli bir aralıktaki tüm frekanslarda eşit miktarda enerji içerir. Beyaz gürültü, spektrumun ışığın tüm görünür dalga boylarının bir karışımı olan beyaz ışığa benzediği için beyaz gürültü olarak adlandırılmıştır.

Beyaz Gürültü Nasıl Üretilir?

Beyaz gürültü; ayarlanmamış bir radyonun, televizyonun parazit sesinden, fanlardan veya beyaz gürültü makinesi gibi çeşitli kaynaklar tarafından üretilebilir. Beyaz gürültü makineleri gibi cihazlar, beyaz gürültü üretmek için tasarlanmıştır. Çevrimiçi olarak veya mağazalardan satın alınarak erişilebilinir. Beyaz gürültü makineleri, fan sesi veya okyanus sesi gibi farklı seçimler yapabileceğiniz çeşitli sesleri içinde barındırır. Makine almayı tercih etmezseniz telefonunuzdan da bir uygulama satın alabilirsiniz. Akıllı telefonlar ve diğer cihazlar için beyaz gürültü üretebilen birçok uygulama bulunmaktadır. Ayrıca, ayarlanmamış bir radyo veya televizyon da benzer işlevi görebilir. Radyoyu veya televizyonu sinyal almayan bir istasyona ayarlayarak beyaz gürültü üretebilirsiniz.

Beyaz Gürültü Nerelerde Kullanılır?

Beyaz gürültü; genellikle sinyal işleme, ses mühendisliği ve uyku terapisi gibi çeşitli uygulamalarda kullanılır. Sinyal işleme alanında, beyaz parazit genellikle test sinyali olarak veya diğer sinyalleri analiz etmek için referans sinyal olarak kullanılır. Ses mühendisliğinde, gürültü azaltma aracı olarak veya ses efekti olarak beyaz gürültü kullanılabilir. Uyku terapisinde ise, diğer sesleri maskeleyip tutarlı bir arka plan gürültüsü sağlayarak insanların uyumasına yardımcı olmak için genellikle beyaz gürültü kullanılır.

Bazı insanlar, rahatsız edici olabilecek diğer sesleri baskılamaya yardımcı olması sebebiyle beyaz gürültüyü uykuya dalarken kullanmaktadır. Örneğin, gürültülü bir mahallede yaşıyorsanız veya horlayan bir partneriniz varsa beyaz gürültü bu sesleri bastırmanıza ve daha huzurlu bir uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Öyle ki; 2 ila 7 günlük, yirmi tane yenidoğan bebek üzerinde yapılan bir çalışmada, kontrol grubunda kendiliğinden uykuya dalan bebeklerin oranı %25 iken, deney grubunda beyaz gürültüyle kendiliğinden beş dakika içerisinde uykuya dalan bebeklerin oranı %80’dir. Beyaz gürültü, kulak içinde farklı seslere neden olabilen kulak çınlamasından muzdarip kişiler için de yararlı olabilmektedir. Beyaz gürültü, sabit bir arka plan gürültüsü sağlayarak kulak çınlamasını maskelemeye ve kulak çınlamasının daha az fark edilir olmasına yardımcı olabilir. Uyku alanında kullanımına ek olarak, beyaz gürültü rahatlama veya konsantrasyon için de yardımcı olabilir. Bazı insanlar, beyaz gürültünün yatıştırıcı ve gevşetici olduğunu belirtmiştir. Kimi insanlar, iş yaparken veya ders çalışırken odaklanmalarına yardımcı olması için beyaz gürültü kullanmaktadır.

Beyaz Gürültü Sesleri Dinlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kulak sağlığı için beyaz gürültüyü güvenli ve rahat bir ses seviyesinde kullanmak oldukça önemlidir. Aksi halde aşırı gürültü, işitme fonksiyonları için zararlı olabilir. Eğer uyumanıza yardımcı olması için beyaz gürültü seslerinden yararlanıyorsanız düşük bir sesle başlamak ve rahatsız etmeyecek şekilde kademeli olarak artırmak iyi bir fikir olabilir.

Beyaz gürültü genel olarak; verimli uyku, gevşeme ve konsantrasyonu artırma için yaygın olarak kullanılan yararlı bir araçtır. Beyaz gürültüyü uykuya dalma konusunda yardımcı olması açısından kullanmayı düşünüyorsanız, sizin için doğru olup olmadığını belirlemek adına bir sağlık uzmanına danışmak veya konuyla ilgili daha fazla araştırma yapmak iyi bir fikir olacaktır.


Kaynakça
  1. Spencer, J. A., Moran, D. J., Lee, A., & Talbert, D. (1990). White noise and sleep induction. Archives of Disease in Childhood, 65(1), 135–137. doi:10.1136/adc.65.1.135
  2. https://www.livescience.com/38387-what-is-white-noise.html
  3. https://www.sleepfoundation.org/noise-and-sleep/white-noise#:~:text=White%20noise%20refers%20to%20a,an%20untuned%20radio%20or%20television.
Benzer Makaleler
Ya Beynimizin %100’ünü Kullanabilseydik?
Önyargı Ve Algı Nedir? Önyargının Nedenleri
Hyaluronik Asit Cildi Nasıl Nemlendirir?
Çok Yemek Yemek Neden Uyku Getirir?
Yağmur Neden İnsanların Uykusunu Getirir? Yağmurun Uyku Üzerindeki Etkisi
Beynimizdeki Uyum Odaklanmamızı Sağlıyor
Tunç Çağında Kullanılan Hançerlerin Asıl İşlevi Ortaya Çıktı
Evrende Yalnız Olup Olmadığımıza Dair Bir Denklem: Drake Denklemi
“E-nose” Elektronik Burun
Depremin Ne Zaman Olacağını Neden Tahmin Edemiyoruz?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER