Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Bebeklere Bal Yedirmek Zararlı mı?

Beyza Doğan
2 dk
1409

Çocuklar başta olmak üzere birçoğumuz tatlılara, şekerlemelere bayılırız ve yine birçoğumuz bu hazır şekerler yerine daha sağlıklı olduğunu düşündüğümüz balı tercih ederiz. Ama kesinlikle bal yememesi gereken birileri var: Bebekler. Gelin, sebebini beraber öğrenelim.


Bebekler ve Yasaklı Bal

Bebeklerin bal yiyememesinin altında yatan temel sebep, henüz gelişmekte olan mikrobiyomları yani vücutlarında yaşayan mikroorganizmalardır. Bir yaşından küçük bebeklerin bağırsaklarındaki sağlıklı bakteriler, bazı zararlı bakterilerin vücutta çoğalmasını engelleyecek kadar henüz gelişmiş değildir. Yani bağışıklık sistemleri, dışarıdan gelen zararlı bakterilere saldırıp onları etkisiz hale getirecek kadar güçlü değildir.

Clostridium botulinum adl;, oksijensiz solunum yapan, genellikle balda bulunan ve potansiyel olarak zehirli olan bir bakteri türüdür. Bu bakteri 12 aydan küçük bir bebek tarafından yutulduğunda, bebeğin sindirim sisteminde çoğalabilir ve burada zararlı botulinum toksini üretebilir. Bu toksin de bebek botulizmine sebep olur. Vücuda giren toksin vücutta sinir hücrelerinin haberleşmesini sağlayan asetilkolini baskılar ve çalışamaz hale getirir. Bu da kasların zayıflamasına ve kasılamamasına yani bebeğin gevşek görünmesine sebep olur. İyi kas kontrolüne sahip olmayan bebekler yutma güçlüğünün yanı sıra nefes almakta da güçlük çekebilir. Dolayısıyla, ölümcül olabilmektedir.

Bebek Botulizmi Nasıl Tedavi Edilir?

Her ne kadar kulağa korkutucu gelse de, bebek botulizmi erken tanı ile tedavi edilebilir. Tedavi için botulinum toksini ile aşılanmış kişilerden toplanan anti-botulinum toksin antikorları kullanılır. Bu şekilde botulinum toksini etkisiz hale getirilerek bebekler kısa sürede sağlıklarına kavuşur.


Kaynakça

1) https://www.youtube.com/watch?v=UVZETo7JNg4

2) https://www.youtube.com/watch?v=UGCPNI124TM

3) Tanzi, M. G., & Gabay, M. P. (2002). Association between honey consumption and infant botulism. Pharmacotherapy, 22(11), 1479–1483. https://doi.org/10.1592/phco.22.16.1479.33696

4) https://www.labroots.com/trending/microbiology/4346/babies-honey-botulism

5) https://interestingengineering.com/science/heres-reason-why-babies-shouldnt-eat-honey

Benzer Makaleler
Mor Yiyeceklerin Mucizesi: Antosiyanin
Bilinenin Aksine Tuzlu Yiyecekler  Susatmıyor, Acıktırıyor
Çok Düşününce Neden Çok İş Yapmış Gibi Yoruluruz?
2022 Bilimin En'leri
2022’ye Bilim Kurgu Hissi Veren  Biyomedikal Gelişmeler
Yeni Doğan Bebekler Neden Güzel Kokuyor?
Sadece Patates Yiyerek Yaşayabilir miyiz?
Fallara İnanır Mısınız? Forer Barnum Etkisi
Kalori Nedir? Neden Kalori Hesaplarız?
Böcekler Bilim Kurgu Filmlerindeki Gibi Devasa Olabilir Mi?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER