Konya Bilim Merkezi BilimUp

Bardak Rengi İçeceklerin Tadını Etkiler Mi?

İlknur İyigökler
3 dk
847

Hepimizin dolabında sürekli kullandığı bir kupası vardır. İçtiğimiz içecekleri bu kupada içmezsek tadı çoğu zaman öncekinden farklı gelir. Bu durumun nedeninin kullandığımız kupanın renginden kaynaklanabileceğini biliyor muydunuz?

Valencia Politeknik Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi'nden iki araştırmacı, yediğimiz ve içtiğimiz kabın özelliklerinin duyularımızı etkileyerek yiyecek ve içeceklerin lezzetini ve tadını değiştirdiğini ortaya koymuştur. 

Araştırmacılar aynı boyutlarda,  krem, kırmızı, beyaz  ve turuncu renklere sahip dört farklı bardak kullanarak 57 katılımcıya sıcak çikolata ikram etmişler ve hangi renk bardaktaki sıcak çikolatanın tadının daha baskın ve iyi olduğunu değerlendirmişlerdir.

Sensory Studies Dergisi'nde yayınlanan sonuçlarda,  tadım yapan  gönüllülere göre turuncu veya krem ​​renkli kaplarda servis edilen sıcak çikolatanın daha tatlı, daha aromatik ve lezzetinin daha iyi olduğu belirtilmiştir.

Böylece araştırmaya göre, beynin görsel bilgiyi yalnızca yiyeceğin kendisinden değil, aynı zamanda tüketildiği kap ile algıladığını göstermektedir. Bu sonuçlar,  yiyecek ve içeceğin sunulduğu kabın rengi, tat ve aroma gibi bazı özellikleri iyileştirebileceğini ortaya koymaktadır.

Valencia Politeknik Üniversitesi'nden araştırmacı Betina Piqueras-Fiszman tat ve aromanın tek bir renk ile değişeceğini belirten sabit bir kural olmadığını ve en iyi aromayı hissettiren rengin  yiyeceğin türüne göre değişebileceğini belirtmiştir. Örneğin;  sarı renkteki kutuların limonun tadını daha da keskinleştirmesi,  pembe renkte gelen içeceğin daha tatlı olduğunun hissedilmesi,  susuzluğu gideren su gibi soğuk içecekler için mavi rengin kullanılması, kahverengi ambalajlı kahvelerin daha güçlü tada sahip olduğunun hissedilmesi ve çilekli bir sosun siyah tabağa göre beyaz tabakta daha tatlı ve yoğun olması bu durumu açıklamaktadır.

Yemek ve içecekler ile kullanılan kapların duyusal özellikleri üzerinde inkar edilemeyecek  bir  etkisinin olduğu kanıtlanmıştır. Bu durum mutfak profesyonellerine,  tam not alacak tabak hakkında oldukça yararlı fikirler vermiştir. Ayrıca bu araştırmalar ambalaj sektöründe çalışanlar için ambalaj renklerinin seçiminde önemli derecede kolaylık sağlamaktadır. Sizde hazırladığınız yiyecek ve içeceklerin en iyi şekilde tadılmasını istiyorsanız yiyecek ve içeceklerinizi en uygun renklerdeki kaplarda sunmayı unutmayın.

Kaynakça
  1. Betina Piqueras-Fiszman, Charles Spence. The Influence of the Color of the Cup on Consumers' Perception of a Hot BeverageJournal of Sensory Studies, 2012; 27 (5): 324 DOI: 10.1111/j.1745-459X.2012.00397.x
  2. Plataforma SINC. (2013, January 3). Cup color influences the taste of hot chocolate. ScienceDaily. Retrieved December 15, 2021 from www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130103073238.htm
Benzer Makaleler
Mor Yiyeceklerin Mucizesi: Antosiyanin
Bilinenin Aksine Tuzlu Yiyecekler  Susatmıyor, Acıktırıyor
Çok Düşününce Neden Çok İş Yapmış Gibi Yoruluruz?
2022 Bilimin En'leri
2022’ye Bilim Kurgu Hissi Veren  Biyomedikal Gelişmeler
Bebeklere Bal Yedirmek Zararlı mı?
Yeni Doğan Bebekler Neden Güzel Kokuyor?
Sadece Patates Yiyerek Yaşayabilir miyiz?
Fallara İnanır Mısınız? Forer Barnum Etkisi
Böcekler Bilim Kurgu Filmlerindeki Gibi Devasa Olabilir Mi?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER