Konya Bilim Merkezi BilimUp

Ayda 4 Kredi Kartı Yiyoruz

Konya Bilim Merkezi
1 dk
740

Ayda 4 Kredi Kartı Yiyoruz

Mikroplastik kelimesini daha önce duymuşsunuzdur, adı mikro olsa da sebep oldukları oldukça makro düzeyde. Mikroplastikler, 5 mm ile 1 mikrometre arasındaki boyutlarda olan plastiklere verilen isimdir. Boyutlarından kaynaklı olarak çıplak gözle fark edilmeleri oldukça güçtür. Çoğunlukla daha büyük plastiklerin çevresel faktörlerden kaynaklı olarak daha küçük parçalara ayrılmasıyla oluşurlar. Bu konudan karton bardakların kullanılmasında bahsetmiştik. Mikroplastiklere maruz kalındığında içerdiği kimyasalların, örneğin üreme anormallikleri gibi olumsuz etkileri olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için "mikroplastik.org" adresinden okuma yapabilirsiniz. 

2019'da Newcastle Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre kişi başı ortalama her hafta 5 gram plastik tüketiyoruz ki bu, bir kredi kartına eşdeğer ağırlıkta. Yani ayda 4 kredi kartı yediğimizi düşünebiliriz. Bulgular, mikroplastiklerin insanlar tarafından tüketilen havayı, gıdayı ve suyu kirlettiğini ortaya koyuyor. Dünyadaki en büyük plastik yeme kaynağı, şişelenmiş sudur. Pet şişeler güneş ışığına maruz kaldığında polimerleri yumuşar ve suya mikroplastik yayarlar. Yani pet şişe kullanımının azaltılması için gerekçemiz sadece doğada çözünme süreleri değil, aynı zamanda vücudumuzda plastik birikiminin en büyük rolünü üstlenmeleridir. 

Sadece bize de değil, neredeyse araştırılan tüm deniz canlılarının midelerinde mikroplastikler bulundu. En yüksek plastik seviyeleri kabuklu deniz ürünleri ve tuzda bulundu. Süt, pirinç, buğday, mısır, ekmek, makarna ve sıvı yağlar gibi temel gıdaların mikroplastik oranı henüz araştırılmadığı için bulgular eksik bir tahmin olabilir. Analizler üzerine daha fazla bilgiye "Doğadan insana kadar plastik yutulmasının değerlendirilmesi" yayınından ulaşabilirsiniz.


Benzer Makaleler
Kahve Telvesi Betonu %30 Daha Güçlü Yapabilir!
Verimsiz Toprakları Verimli Hale Getirmenin Bir Yolu: Toprak Nakli
Elektiriği Yalnızca Güneş ve Rüzgar Enerjisinden Üretsek Olmaz mı?
Plastik Hakkında Ne Biliyoruz? Plastik Nedir? Plastik Tüketimi
Bitkilerin Kuraklık Karşısında Gösterdiği Tepkiler
Karbon Emisyonlarını Dengeleyecek Kadar Ağaç Dikebilir Miyiz?
Güneş'i Yapay Olarak Karartmak Buzulların Erimesini Önleyebilir Mi?
Karbon Ayak İzi Nedir?
Her Yıl 990 Milyar Dolar Değerinde Gıdayı Çöpe Atıyoruz!
Soluduğumuz Oksijenin Yarısını Planktonlar Sağlıyor
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER