Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Avokado Tüketimi Vücuttaki Yağları Etkiler Mi?

Büşra Elif Kıvrak
2 dk
1032

Diyet listelerinde ve sosyal medyada sıklıkla görmeye başladığımız avokado, yüksek besin değeriyle öne çıkarak süper gıda olarak adlandırılmaktadır. Peki gerçekten onu diğer meyve sebzelerden ayıran bir özellik var mıdır? Avokado, vücutta nerede yağ depolanacağına etki edebilmektedir ve özellikle karın bölgesinde yağ depolama bölgelerinin oluşmasını engelleyerek diyabet gibi rahatsızlıkların oluşmasına engel olabileceği düşünülmektedir.


Beslenme Dergisi'nde (Journal of Nutrition) yayınlanan bir araştırmada bazı katılımcılar 12 hafta boyunca günün bir öğününde avokado tüketirken, diğerleri besin değeri olarak benzer olan ama içinde avokado olmayan öğünler tüketmiştir. Çalışmanın amacı, avokado tüketiminin vücudun yağ depolanmasına nasıl etki ettiğini anlamaktır. Araştırma ekibinin özellikle ilgilendiği nokta, şeker ve kalp hastalıkları gibi birçok metabolizma hastalığına neden olan karın bölgesindeki deri altında yağ depolanıp depolanmadığıdır.

Araştırmanın sonucunda, günlük öğünlerinde düzenli olarak avokadoya yer veren kadınların karın bölgesindeki deri altı yağ depolanmasında düşüş olduğu görülmüştür. Avokadonun yüksek miktarda lif ve doymamış yağ asidi içermesinden dolayı bu etkiyi sağlayabileceği düşünülmektedir. Avokadonun içerdiği lif oranı %7 iken bu değer muz için %2-3 ve zeytin için %4-6’dır. Doymamış yağ asitlerinin tüketilmesi, yüksek kolesterol seviyesinin düşmesini sağlamaktadır. 100 gram avokado 160 kaloridir. Bu değer, peynirin kalorisinin yarısından azken yulafın kalorisinin iki katından daha fazladır. Bu yüzden avokado fazla yenirse kilo alınmasına sebep olabilecekken yağ ve peynir yerine tüketildiğinde aldığınız kalori miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.


Şaşırtıcı bir şekilde, erkekler için avokado tüketenler ve tüketmeyenler arasında kayda değer bir değişim görülmemiştir. Bu durum kadın ve erkek vücudundaki yağ depolanan bölgelerin dağılımının daha iyi bir şekilde çalışılması gerektiğini göstermektedir. Yapılan çalışma, avokado tüketiminin vücuttaki yağ depo dağılımına etki edebileceğini düşündürürken okuyucularını bu konu hakkındaki görüşlerini almak üzere diyetisyenlerine yönlendiriyor.

Benzer Makaleler
Beynimiz Doyduğumuzu Gerçekten 20 Dakikada Mı Anlıyor?
Çayın Fermente Hali: Kombucha Çayı
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER