Konya Bilim Merkezi BilimUp

Asperger Sendromu Nedir?

3 dk
938

Çağımızın yaygın gelişimsel bozukluklarından biri olan Asperger sendromu hakkında bilginiz var mı? Yoksa hala Asperger sendromunu Otizmle karıştıranlardan mısınız?

Asperger sendromu ilk olarak 1940'lı yıllarda erkek çocuklardaki otizm benzeri davranışları, sosyal ve iletişim becerilerindeki zorlukları gözlemleyen Viyanalı Çocuk Doktoru Hans Asperger tarafından tanımlandı. Birçok bilim insanı, Asperger sendromunun sadece daha hafif bir otizm biçimi olduğunu düşünüyor ve bu bireyleri tanımlamak için "yüksek işlevli otizm" terimini kullanıyordu.

2013 yılında DSM-5 el kitabına, otizm spektrum bozukluğunun alt başlığı olarak eklenen Asperger sendromu, dil ve iletişim becerilerinde az ya da çok derecede bozulma, tekrarlayan ya da kısıtlayıcı düşünce ve davranış kalıpları ile karakterize edilen farklı bir nörolojik durum grubundan biridir. Kısaca sosyal iletişim kurma ve etkileşimde bozukluk olarak tanımlanan bu sendroma sahip kişilerin, dünyayı ve olayları algılama biçiminde herhangi bir problem görülmemekte; davranışlarında, ilgi alanlarında ve etkileşim şekillerinde belirgin kısıtlılıklar görülmektedir. Bu kişilerde içe kapanıklık, sosyal iletişimden kaçınma, kendini diğer insanlardan uzaklaştırma, kurallara rutinlere koşulsuz uyma gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu belirtiler çoğu nörolojik hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceğinden yanlış tanı konma riski yüksektir. Bundan dolayı hastalığa özgü belirtileri doğru bilmek ve belirtileri ayırıcı tanılar olarak ele almak gerekmektedir. Doğru tanıyı koyabilmek için erken gelişim döneminde fark edilmesi önemlidir; özellikle okul öncesi dönemde dil gelişimi, sosyal etkileşim biçimi, davranış kalıpları ve sınırlı ilgi alanı gibi karakteristik özelliklerin varlığının iyi sorgulanması gerekmektedir. Asperger sendromunun belirtileri kişiden kişiye değiştiği için tedavi seçimi de hastaya göre uygulanmaktadır. Tedavide temel amaç hastanın sosyal iletişim becerilerini geliştirmek ve çevre ile uyumunu artırmaktır. Hastalığın şiddetine göre kişiye yardımcı olacak sosyal beceri eğitimleri, konuşma ve dil terapileri gibi uygulamalar yapılmaktadır.

Peki Otizmle Asperger sendromu arasındaki fark nedir?

Otizm spektrum bozukluğu ile birçok benzer özelliğe sahip olsa da bu iki rahatsızlık arasında hem klinik yönden hem de davranışsal açıdan belirgin farklar görülmektedir. Otizmli çocuklar genellikle mesafeli ve başkalarına karşı ilgisiz olarak görülürler fakat Asperger sendromunda durum böyle değildir. Asperger sendromu olan kişiler genellikle uyum sağlamak ve başkalarıyla etkileşim kurmak isterler, ancak çoğu zaman bunu nasıl yapacaklarını bilmezler. Geleneksel sosyal kuralları anlamayabilir veya empati eksikliği gösterebilirler. Sınırlı göz teması kurabilirler, bir sohbete ilgisiz görünebilirler ve mimiklerin veya iğnelemelerin kullanımını anlamazlar. Asperger sendromunu klasik otizmden ayıran bir diğer şey, semptomlarının daha az şiddetli olması ve bu sendroma sahip olan kişilerin dil gelişimi ile ilgili herhangi bir problem yaşamamalarıdır. Bu bebekler yaşıtları ile hemen hemen aynı zamanda konuşmaya başlarlar.


Kaynakça

https://www.nationwidechildrens.org/conditions/aspergers-syndrome

Faridi F, Khosrowabadi R. Behavioral, Cognitive and Neural Markers of Asperger Syndrome. Basic Clin Neurosci. 2017 Sep-Oct;8(5):349-359. doi: 10.18869/nirp.bcn.8.5.349. PMID: 29167722; PMCID: PMC5691167.

Berney, T. (2004). Asperger syndrome from childhood into adulthood. Advances in Psychiatric Treatment, 10(5), 341-351. doi:10.1192/apt.10.5.341


Benzer Makaleler

Antibiyotik Direnci
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Soğuk Suya Maruz Kalmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?
Çok Şeker Yemek Diş Çürütür mü?
On Bin Adım Gerçekten Sağlıklı Mı?
Dünya Tarihinden İlginç Histeri Vakaları
Diş sağlığınız kalp sağlığınızı etkileyebilir
İdrar Kaçırma Neden Gerçekleşir?
Gürültü Kirliliği Kalp Ritmini Bozuyor
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER