Konya Bilim Merkezi BilimUp

Ajan Portakal, Vietnam Savaşı

2 dk
144

Ajan Portakal ("Agent Orange"); Amerika ordusu tarafından Vietnam Savaşı'nda kullanılmış bir biyolojik silahtır. İlk kez 7 Şubat 1967'de kullanılmış ve binlerce hektar orman arazisinin tahribatına ve nesiller boyunca insanların fiziksel kusurlarla doğmasına sebep olmuştur. İçeriği "2,4,5-trikloro fenoksi asetik asit" denilen sentetik "Oksin" hormunudur.

Oksin bitkilerde büyümeyi kontrol eden bir hormondur. Fazla miktarda kullanılırsa herbisite dönüşür. Herbisit, öldürücü etkisi olan genelde spreyle yetiştirme ortamlarında istenmeyen canlıları yok etmek için kullanılan kimyasal zehirdir.

Meyve-sebzeler doğal mevsimleri dışında üretilmek istendiğinde serada yetiştirilir. Dünyada hala bazı seralarda hormon takviyesi, hibrit tohumlar, kimyasal gübreleme, herbisit ve insektisit gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Bu doğal olmayan müdahaleler tükettiğimiz besinlerin üzerinde kalıcı izler bırakır.

Ajan Portakal'ın yüksek miktarda kullanımıyla toprak ve insan bedeni üzerinde telafisi zor izler bıraktığını gördük. Bizim tükettiğimiz kimyasalların ise etkisini kısa vadede görmemiz mümkün olmuyor.

Alabileceğimiz en iyi önlem besinlerimizi mevsimine göre tüketmektir. Yaz mevsiminin sebze ve meyvelerini konserve yaparak veya buzluklarımızda depolayarak kışın tüketebiliriz. Kış besinleri de çeşit çeşit ve ihtiyacımız olan besin değerlerini karşılamaktadır. Mevsiminde tüketmek tüm bu zarar ihtimalinin düşmesini sağlayacaktır.

Yine de mevsimsel yapılmayan alışverişlerde kimyasal riskini azaltmak için besinlerinizi şu yöntemle temizleyebilirsiniz; 1 litre suyun içine 1 çay bardağı limon suyu, 1 çay bardağı sirke ve 1 tatlı kaşığı karbonat ilave edip karıştırın. Meyve ve sebzelerinizi bu karışımın içinde 15-20 dk beklettikten sonra akan suyun altında iyice yıkayıp tüketebilirsiniz. Sert kabuklu meyveleri yıkarken fırça kullanabilirsiniz.

Sağlıkla kalın 


Benzer Makaleler

Neden Kediler Islanmaktan Nefret Ediyor?
Köpeklerin Dilleri Aracılığıyla Terlediğini Biliyor Muydunuz?
Yapay Örümcek Ağı Mümkün Mü?
Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Uygulanır?
Ya Beynimizin %100’ünü Kullanabilseydik?
Bir At Matematik Sorularına Doğru Cevap Verebilir Mi?
Tunç Çağında Kullanılan Hançerlerin Asıl İşlevi Ortaya Çıktı
Ne Yapacağını Unutma Durumu: Kapı Eşiği Etkisi
Neden Küçük Şeyleri Erteliyoruz?
ASELSAN Çevre ve İklim Ödülü Aldı
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER