Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Acı Biber Tüketmek Ömrü Uzatabilir Mi?

İlknur Bahçıvan
2 dk
1142

Türk mutfağında en çok kullanılan baharatlar kırmızıbiber ve tuzdur. Böylece yemek kültürümüzde acı kullanımı yaygındır. Adana, çiğköfte ya da lahmacun, aklımıza gelen başlıca acı yemeklerdir. Acı bazıları için vazgeçilmez olsa da bazı insanlar acıyı sevmez ya da tercih etmez. Peki ya acıyı tüketen insanların daha uzun yaşayabileceğini söylesek buna ne dersiniz? Yapılan yeni bir çalışma, acı tüketmenin kişinin daha uzun yaşamasına yardımcı olabileceğini söylemektedir, gelin detayları birlikte inceleyelim.


Acı biber yemenin faydalarının içeriğinde bulunan kapsaisin adı verilen maddeyle ilgili olduğu tahmin edilmektedir. Kapsaisin acı biberin acı olmasını sağlayan ve karakteristik tadını veren maddedir. Acı biberin içeriğindeki kapsaisin sayesinde anti-inflamatuar, antioksidan, antikanser ve kan şekerini düzenleyici bir etkiye sahip olduğu önceki araştırmalarla bulunmuştur. Yeni yapılan araştırmalar ile ise acı biberin kardiyovasküler hastalık ölüm riski, kanserden ölüm riski ve diğer hastalıklara bağlı ölüm riski üzerindeki etkilerini analiz etmiştir.

Amerikan Kalp Derneğinin 2020 Bilimsel Oturumlarında sunulan ön araştırmaya göre acı biber ile ölüm ilişkisi geniş çapta tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu yüzden Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Çin ve İran'daki 570.000'den fazla kişinin acı biber tüketimine ilişkin verileri ve sağlık kayıtları, acı biber tüketenlerin sonuçlarını nadiren veya hiç biber yemeyenlerle karşılaştırmak için kullanıldı.

Analiz sonuçlarına göre acı biber yiyen kişilerin acı biber yemeyenlere kıyasla kardiyovasküler hastalık ölüm oranı %26 daha düşük, kanser ölüm oranı %23 daha düşük ve tüm nedenlere bağlı ölüm oranı %25 daha düşük olduğu bulunmuştur.

Bu sonuçlara göre kardiyolog Bo Xu, acı biber tüketmenin genel sağlıkta önemli bir rol oynayabileceğini ve ciddi faydaları olabileceğini söylemektedir. Kardiyolog Bo Xu, sonuçların özellikle kalp hastalığı veya kanserden korunmaya yönelik bir eğilimi olmasına rağmen sınırlı sağlık verileri ve yetersiz kanıtlar nedeniyle acı biber tüketmenin, daha uzun ömürle ilişkisini kesin olarak söylemenin mümkün olmadığını söylemektedir.

Acı biberin ömrü uzattığını kesin olarak söyleyemesek de sağlığa birçok yararı olduğu gerçektir. Acı biberler A, B6, C ve K1 vitaminleri ve potasyum ve bakır gibi minerallerle doludur, bu yüzden eğer acı biber tüketmekten hoşlanıyorsanız yemeklerinizin yanından pul biberi, acı biber turşularını ve acılı ezmeleri eksik etmeyin.

Kaynakça
  1. American Heart Association. (2020, November 9). People who eat chili pepper may live longer?. ScienceDaily. Retrieved February 15, 2022 from www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201109074114.htm

  2. Chopan, M., & Littenberg, B. (2017). The Association of Hot Red Chili Pepper Consumption and Mortality: A Large Population-Based Cohort Study. PLOS ONE, 12(1), e0169876. doi:10.1371/journal.pone.0169876

  3. https://www.aicr.org/news/spicy-peppers-link-to-longer-lifespan/

Benzer Makaleler
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Soğuk Suya Maruz Kalmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
Ateşimiz Yükselince Neden Üşürüz?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER