Konya Bilim Merkezi BilimUp

Salyangozların 14 Bin Dişi Olduğunu Biliyor Muydunuz?

1 dk
192

Canlı çeşitliliği bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bir bahçe salyangozunun yaklaşık 14.000 dişi varken, diğer türlerin 20.000'den fazla dişi olabilir. Canlıların arasında en fazla dişe sahip olan bahçe salyangozunun dişleri, normal diş dizilimine benzemez. Bu salyangozun dişleri, dili üzerinde sıralar halinde düzenlenmiş testere uçları gibi görünür. 

İngiltere, Portsmouth Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, karındanbacaklı familyasından Limpet olarak da bilinen deniz salyangozunun dişlerinin 6 bin 500 megapascala kadar basınca dayanabildiğini gösterildi. Daha şaşırtıcı olan ise; bu salyangozun dişlerinin, dünyada bilinen en güçlü biyolojik materyal olmasıdır, titanyumdan bile daha güçlüdür.

Bu küçük deniz canlısının 1 mm'den kısa olan dişlerinin yapısını mikroskop yardımıyla inceleyen bilim insanlarından Ana Barber; örümcek ağının bugüne dek dünyanın en sağlam doğal malzemesi sanıldığını, ancak ağın sadece 2 bin megapascal basınca dayanabildiğini vurguladı. Barber, daha kolay anlaşılabilmesi için salyangoz dişlerinin gücünü "bir adet çubuk makarnayla 3 bin şeker çuvalını (yaklaşık 1,5 ton) taşımaya" benzetti.

Bu güçlü dişlerin yapısı; araba, uçak ya da gemi yapımında kullanılmak üzere daha dayanıklı malzemelerin üretilmesine ışık tutabilir.


Benzer Makaleler

Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Ilık Süt İçtiğimizde Neden Uykumuz Gelir?
Ağaçlar Neden Reçine Üretir?
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Tükürük Ne İşe Yarar?
Böceklerde Bacak Çeşitliliği
Bal Arısı Kolonilerinde Görülen Salgın: Deforme Kanat Hastalığı
Tembel Hayvanlar Neden Tembeldir?
Evde Kendi Yeşilliğinizi Yetiştirmenin Yolları
Güneş'e Bakınca Neden Hapşırırız?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER