Konya Bilim Merkezi BilimUp

Bir Saatlik Doğa Yürüyüşü Stres Seviyenizi Düşürebilir

Büşra Elif Kıvrak
2 dk
588

Stresli zamanlarınızda ne yaparsınız? Müzik dinlemek, çikolata yemek… belki bunlar akla gelen kısa süreli çözümler olabilir. Uygulanabilecek bir başka çözüm de doğada bir saatlik bir yürüyüş yapmak olabilir. Eylül ayında yapılan bir çalışmaya göre 1 saatlik doğa yürüyüşü beyindeki stres ile ilişkili bölgelerin aktivitesini düşürmeyi sağlıyor.

İnsan beyninde stresle ilişkilendirilen Amigdala bölgesinin şehirde yaşayan ve kırsal alanda yaşayan insanlarda farklı etkinlikte olduğu bilinmektedir. Ancak doğa yürüyüşünün net etkisini görebilmek için Almanya’daki Max Planck Enstitüleri’nden biri olan İnsan Gelişimi Enstitüsü’nde 63 sağlıklı gönüllü üzerinde bir çalışma yapıldı. Gönüllülerin bazıları Grunewald ormanında bir saatlik yürüyüşe giderken diğerlerinin ise Berlin’de birçok alışveriş dükkanının yer aldığı, aynı zamanda yoğun trafik görülen bir caddede yürüyüş yapmaları istendi. İki gurubun yürüyüşlerinin öncesinde ve sonrasında beyin aktiviteleri fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ile incelendi. Caddede yürüyüş yapan bireylerin Amigdala bölgesindeki aktivite değişmezken doğa yürüyüşü yapan bireylerin bu stresle ilişkili beyin bölgesinin aktivitesinin düştüğü belirlendi.


Elde edilen sonuçlar 2017 yılında yapılan bir başka çalışmayla örtüşmektedir. Farklı coğrafik bölgelerde yaşamış yaşlı insanların beyinlerinin incelendiği bu çalışmada da Amigdala bölgesinin ormanda yaşamış bireylerin Amigdala bölgelerinin güçlü bir yapısal bütünlüğe sahip olduğu görülmüştür. Böylece bu çalışmada ormanlık alanların Amigdala bölgesi üzerinde salutojenik bir etkisi olabileceği önerilmiştir.

Biyoloji alanında saygın bir makale olan Nature dergisinde yayınlanan bu iki çalışmanın ışığında stresli süreçlerdeyken doğal güzelliklerin bulunduğu alanlarda zaman geçirmek ya da buralarda yaşamak mental sağlığımız için güzel seçenekler olabilir.


Kaynakça
  1. Sudimac, S., Sale, V., & Kühn, S. (2022). How nature nurtures: Amygdala activity decreases as the result of a one-hour walk in nature. Molecular Psychiatry. Advance online publication.
  2. Kühn, S., Düzel, S., Eibich, P., Krekel, C., Wüstemann, H., Kolbe, J., Mårtensson, J., Goebel, J., Gallinat, J., Wagner, G. G., & Lindenberger, U. (2017). In search of features that constitute an "enriched environment" in humans: Associations between geographical properties and brain structure. Scientific Reports, 7:11920.


Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Tükürük Ne İşe Yarar?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER